Illegális a közép-kelet-európai országok importtilalma az ukrán mezőgazdasági terményekre – fejtette ki véleményét a spanyol mezőgazdasági miniszter, Luis Planas Puchades.
A miniszter szerint teljesen elfogadhatatlan, hogy Magyarország, Lengyelország és Szlovákia az uniós irányelvekkel szembemenve, egyoldalúan döntöttek az ukrán termények kizárása mellett. Puchades hozzátette, hogy
az Európai Bizottságnak ki kell mondania, hogy a három nemzet jogsértést követett el
– írta meg a Kyiv Independent.
Még májusban öt uniós állam (Magyarország, Lengyelország , Szlovákia, Románia és Bulgária) nyomására az Európai Bizottság engedélyt adott rá, hogy az Ukrajnával szomszédos tagországok kizárhassák az ukrán mezőgazdasági termékeket a piacaikról. A háború miatt az Európai Unió vámmentességet adott az ukrán terményeknek, hogy ezzel is támogassák Kijevet, azonban az olcsó import árú nehéz helyzetbe hozta a mezőgazdaságra épülő kelet-európai gazdaságokat. A bizottság importtilalmat engedélyező döntése szeptember 15-én lejárt és a testület nem hosszabbította azt meg. Emiatt Magyarország Lengyelország és Szlovákia közölték, hogy egyoldalúan továbbra is fenntartják a gabonaimport tilalmát.
Az Európai Bizottság szerint az ukrán áruk már nem szorítják le olyan mértékben az említett országokban az árakat, hogy az ártson a gazdaságuknak.
A három ellenálló tagállam leszögezte, hogy a területükön továbbra is engedélyezik az ukrán gabona átszállítását, hogy az eljuthasson más piacokra.
Bulgária végül az importtilalom feloldása mellett döntött, de ezzel a kormány kiváltotta a helyi gazdák haragját, akik út torlaszokat állítottak fel és tüntetésbe kezdtek.
A spanyol mezőgazdasági miniszterhez csatlakozott a francia agrártárca vezetője is, aki szintén bírálta a három tag renegát döntését. Marc Fesneau szerint az Európai Uniónak egységesnek kell lennie, illetve az ukránokkal szembeni szolidaritás is elvárás kell, hogy legyen a közösségen belül.
Ukrajna természetesen nemzetközi perrel fenyegetőzik Magyarország és társai döntése miatt. Az ukrán termények exportja kritikus időszakot él meg, amióta Oroszország leállította a fekete-tengeri gabonaegyezményről szóló megállapodást. Július 17. óta Ukrajna nem tudja a Fekete-tengeren exportálni a gabonáját a fő felvevőpiaca felé, Afrikába. Azóta a terményeket a Dunán és közúton, valamint vasúton keresztül szállítják az Európai Unió felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.