Miután a Hamász megtámadta Izraelt október 7-én a harcok gyorsan átterjedtek a kibertérre is és a térségben a hekkerek is támadásba lendültek. A harcok fellángolását jelző rakétazáport követően mind az izraeli, mind a palesztin weboldalak sora lett túlterheléses támadás célpontja, de a hekkerek próbálkoztak ennél szofisztikáltabb akciókkal is.
Voltak olyan izraeli kormányoldalak, amelyeken a korábbi tartalom helyett Palesztinának szabadságot követelő üzenetek jelentek meg, de egyes csoportok azt is állították, hogy adatokat szereztek meg vagy épp feltörték az izraeli légiriadó alkalmazást is.
A hekkerek mind a két oldal mellett hajlandók harcba szállni, így a Recorded Future nevű digitális hírszerzéssel foglalkozó cég elemzője, Alex Leslie a Wired kérdésére három csoportra osztotta a digitális front szereplőit.
A legtöbb hekkertámadást már létező csoportok követik el, korábbi ideológiájukkal egybevágó alapokon és sok hekkercsoport más konfliktusokban is részt vett már hasonló módon, elvégre nemzetközi szereplőkről van szó. Az első csoportot a magukat iszlámnak nevező szereplők képezik, akik a palesztinok oldalán szállnak be a kiberháborúba. Számos ilyen szervezet történelmileg főként indiai célpontokra támadt korábban.
A második csoport szintén izraeli célpontokat támad, ám ők korábban az oroszok oldalán harcoltak az online térben és most is fő céljuk az orosz állami narratíva terjesztése. A hekkerek harmadik csoportja pedig korábban nem tűnt fel, a harcok fellángolásával tűnt csak fel a színen, mondhatni új szereplő.
Mióta Oroszország tavaly támadást intézet Ukrajna ellen,
számos oroszpári hekkercsoport tűnt fel a színen, akik most leggyakrabban a Hamászt támogatva lépnek fel,
de több csoportról lehet azt is feltételezni, hogy az Izrael melletti indiai kiállás miatt léptek be a digitális frontra. Ez utóbbi okból mind a két oldal szerzett támogatókat.
A hekkerek azonban nem csupán túlterheléses támadásokkal, de álhírek terjesztésével és saját narratívájuk erősítésével is igyekeznek befolyásolni a konfliktust, de sokan vannak olyanok is, akik inkább csak saját képességeiket szeretnék fitogtatni és bemutatni, hogy mi mindent tudnak elérni. Közöttük vannak azok is, akik a légiriadót jelző izraeli alkalmazást törték fel állításuk szerint.
Ugyanakkor Gáza totális ostromának meghirdetésekor az áram és az internet lekapcsolásával Izrael a palesztin információs műveleteket is megnehezíti, legalábbis azokat, melyek az övezetből indulnának ki.
A háború során elszabaduló káosz ráadásul kiváló táptalaja az álhíreknek és más félrevezető tartalmaknak és sok szereplőnek a célja is főként csak a zűrzavar fokozása. Egy indiai csoport vállalta a hama.ps és a webmail.gov.ps elleni túlterheléses támadásokat, míg egy másik szervezet állítja, hogy izraeli nemzetbiztonsági titkokat lopott el.
A hekkerek egészen odáig is eljutottak, hogy hamis nukleáris bombafenyegetést kezdte el terjeszteni.
A The Hill videójába Avi Mayer, a The Jerusalem Post főszerkesztője elmondta, hogy mi a jelentőségük a kibertámadásoknak és milyen hatásuk a fegyveres konfliktus eszkalálásában.
Ugyanakkor Victoria Kivilevich, az izraeli kiberbiztonsági cég, a Kela fenyegetésekkel foglalkozó kutatásainak igazgatója szerint
az online csoportok bár tüzelik a káoszt, a fizikai csatatéren történteket csak alig befolyásolják.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága nyolc szabályt fogalmazott meg a háborúba tévedő polgári hekkerek számára, főként a civilek biztonsága vagy épp az egészségügyi intézmények elleni támadások tiltása kapcsán, de változó, hogy annak ki mennyire hajlandó és akar engedelmeskedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.