BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ki az a Jahja Szinvar, a Hamász vezetője, és miért támadta meg Izraelt?

Jahja Szinvar, az ember, aki miatt a Hamász meg tudta támadni Izraelt.

„Jahja Szinvar az izrael ellen indított katonai kampány parancsnoka, és egy halott ember” –  közölte október kilencedikén az Izraeli Védelmi Erők ellentengernagya, Daniel Hagari egy sajtótájékoztatón. A fenyegetést sokan félreértelmeztek az X-en (korábban Twitter), és így terjedt el több helyen, hogy meghalt. Ám a jelenlegi információk szerint még életben van, ahogy a Hamász fegyveres erőit vezető Mohammed Deif is. 

Head of the political wing of the Palestinian Hamas movement in the Gaza Strip Yahya Sinwar speaks during a meeting in Gaza City on April 30, 2022. (Photo by Mahmud HAMS / AFP)
Fotó:  Mahmud Hams / AFP

Jahja Szinvar (angolul Yahya Sinwar) a Hamász egyik elnöke, 2017 óta a Gázai övezet irányítója. Parancsnoksága alá tartoznak az Izz ad-Din al-Qassam Brigádok, a Hamász katonai szárnyául szolgáló fegyveres erők. Szinvárt, a Hamászt és a brigádok tagjait 2015-ben hivatalosan is terroristákká nyilvánította az Amerikai Egyesült Államok kormánya.

Kicsoda Jahja Szinva?

Jahja Ibrahim Hassan Sinwar 1962-ben született Khan Yunisban, egy menekülttáborban. A város akkoriban az Egyiptomi Arab Köztársasághoz tartozott, ma a Gázai övezet része. Helyi arab iskolákban tanult, később pedig a Gázai Iszlám Egyetemen (Islam University of Gaza) szerzett diplomát arab nyelvből – olvasható a Palestin Information Centre egy már archivált cikkében.

Először 1982-ben tartóztatták le rendellenes tevékenységekért, és hat hónapot töltött a Far’a menekülttábor börtönében, ahol megismert több palesztin aktivistát, köztük Salah Shehade-et, hatására pedig elkötelezte magát a palesztin ügy mellett. 1985-ben alapította meg a Munazzamat al Jihad w’al-Dawa (Majd) nevű biztonsági szervezetet társával, Rawhi Mushtahával. A Majd többek között izraeli kémek elfogásával és kihallgatásával foglalkozott, 1987-ben pedig a Hamász hivatalos „rendőrsége” lett.

1988-ban megtervezte és végre is hajtotta két izraeli kém elrablását és meggyilkolását, valamint négy további palesztin kivégzését, az utóbbit azért, mert segítették az izraeli kémeket. 1989-ben a hatóságok kézre kerítették és négyszeres életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Többször is megkísérelte a szökést, de minden alkalommal elfogták.

2011-ben több mint ezer másik elítélttel együtt szabadon engedték egy fogolycsere keretein belül. A csere tárgya a Hamász által fogva tartott Gilad Shalit izraeli ügynök volt, akit öt évig raboskodott a terrorszervezetnél.

Szinvart 2017-ben, titokban választották meg a Hamász egyik vezetőjének, és a Gázai övezet irányítója lett, amelyet a terrorszervezet másik vezérétől, Ismail Haniyeh-től vett át. Rövid időn belül kiépített egy igazgatási bizottságot, amellyel egyértelművé tette, hogy nem áll szándékában együttműködni a Palesztin Állammal (pontosabban Ciszjordániával), és elutasít minden béketárgyalást Izraellel.

2021 márciusában újfent titkos választások útján lett újabb négy évre a Hamász gázai csoportjának vezére, ezzel továbbra is ő maradt a Gázai övezet de facto vezetője. Pár hónappal később egy izraeli légicsapás érte a Hamász gázai főhadiszállását, amely után úgy hitték, hogy Sinwar is az áldozatok között van, de nem sokkal később nyilvánosan megjelent több alkalommal, cáfolva a hírt. 

Sinwar jelenleg is a Hamász gázai erőinek főparancsnoka.

Mi az a Hamász?

A Hamász egy palesztin szunnita iszlamista politikai mozgalom, amely több mint a felét teszi ki a Palesztin Törvényhozó Tanácsnak (PLC). Vezetői Ismail Haniyeh, aki a szervezet politikai szárnyának, a Majlis al-Shurának az elnöke, valamint Yahya Sinwar, aki a Gázai övezet de facto vezetője. A fegyveres erők, az Izz ad-Din al-Qassam Brigádok parancsnoka Mohammed Deif. A Hamász legmagasabb szintű döntéshozó szerve a Politikai Iroda, amely 15 főből áll.

A Hamász 1987-ben alakult, az első intifáda palesztin felkelés idején. Alapításának fő célja, hogy egy egységes, független palesztin állam jöhessen létre, amely magában foglalja Ciszjordániát, a Gázai övezetet és Izrael jelenlegi területét. 2007-ben kiszorították a Palesztin Nemzeti Hatóságot a Gázai övezetből, amely, bár területileg a Palesztin Állam része, azóta mégis kizárólag a terrorszervezet irányítása alatt áll. A mozgalom a Muszlim Testvériség csoportosulás elkötelezett tagja. 

Miért támadja a Hamász Izraelt?

A Hamász katonai parancsnoka, Mohammed Deif 2023. október 7-én az al-Aksza Vihar hadművelet keretében rakétatámadást indított Izrael ellen, amely elmondása szerint csak az első lépcsője a Hamász Izrael elleni megújított erőfeszítéseinek. A támadás egyértelműen a Hamász fő céljának megvalósítása érdekében történt, hogy egyesítsék a történelmi Palesztina területét. Mindezt alátámasztja az is, hogy egy nappal a támadás előtt kiszivárgott az a Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok közti egyezkedés, amely szerint többek között Szaúd-Arábia hajlandó lenne elismerni Izraelt. Továbbá a Hamász politikai vezetője, Ismail Haniyeh egy október 8-i interjúban azt is kijelentette, hogy fegyveres palesztin frakcióknak szándékukban áll kiterjeszteni a gázai konfliktust Ciszjordániára és Jeruzsálemre.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.