Ha Ukrajna a jelenlegi költségvetési szabályok mellett csatlakozna az Európai Unióhoz, úgy 186 milliárd euróra lenne jogosult a közösség költségvetéséből egy kiszivárgott számítás szerint.
Az ukrán csatlakozás több jelenlegi tagot is nettó befizetővé tenne, csatlakozásuk óta először.
A számítások során nemcsak Ukrajna, hanem kilenc lehetséges tagállam felvételének pénzügyi következményeit elemezték a 2021–2027-es költségvetési ciklus szabályait alapul véve. Ezeket Ukrajna mellett a Nyugat-Balkán államaira, Georgiára és Moldovára is alkalmazták.
A kilenc ország együttesen 256,8 milliárd euróra lenne jogosult, és a jelenlegi tagoknak jutó agrártámogatások ötödével csökkennének.
Azonban a bővítés akár egy évtizedet is igénybe vehet és azt a jelenlegi költségvetés reformja előzheti meg, a kiszivárgott becslés jelzi a pénzügyi egyensúly eltolódását a közösségen belül. Az Európai Tanács számára készített tanulmány szerint minden jelenlegi tagnak többet kellene befizetnie és kevesebb forráshoz jutna a bővítés esetén és számos jelenlegi nettó haszonélvezőből nettó befizető válna.
A kilenc új tag 21 százalékkal 1470 milliárd euróra növelné az uniós költségvetést, ami a 36 ország kibocsátásának 1,4 százalékát jelenti.
A bővítés jelentősen növelné az eddigi nagy befizetők, mint Németország és Franciaország terheit, ezért átmeneti időszakra és biztosítékra van szükség – derül ki a Financial Times birtokába került tanulmányból.
A jelenlegi szabályok szerint Ukrajnának 96,5 milliárd euró jutna a közös agrárpolitika (CAP) forrásaiból hét év alatt, míg a kohéziós alapokból 61 milliárd euró jutna Kijevnek, miközben Csehország, Észtország, Litvánia, Szlovénia, Ciprus és Málta már nem lenne jogosult ezekre a támogatásokra. Az uniós vezetők pénteken Spanyolországban gyűlnek össze, az EU újabb bővítésének első részletes megvitatására. Azonban a tanulmány a jelenlegi költségvetési szabályokon alapulva készült, melyek szinte biztosan változnak egy esetleges bővítés előtt. A becslés nem számolt Törökország csatlakozásával, ugyanakkor számba vette a bővítés előnyeit is, például az EU geopolitikai súlyának és belső piacának növekedését. A kilenc állam felvétele 66 millióval 517 millióra növelné az EU lakosságát.
Az ukrán csatlakozás a legnagyobb hatást az agrártámogatásokra gyakorolná, hiszen Ukrajna lenne azok legnagyobb haszonélvezője 41,1 millió hektáros mezőgazdasági területével megelőzve a jelenleg élen álló Franciaországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.