BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszámolták: ennyibe kerülne az ukrán EU-csatlakozás

Brutális összegre lenne jogosult Ukrajna, a bővítés előtt elkerülhetetlen a költségvetés reformja.

Ha Ukrajna a jelenlegi költségvetési szabályok mellett csatlakozna az Európai Unióhoz, úgy 186 milliárd euróra lenne jogosult a közösség költségvetéséből egy kiszivárgott számítás szerint. 

Az ukrán csatlakozás több jelenlegi tagot is nettó befizetővé tenne, csatlakozásuk óta először.

A számítások során nemcsak Ukrajna, hanem kilenc lehetséges tagállam felvételének pénzügyi következményeit elemezték a 2021–2027-es költségvetési ciklus szabályait alapul véve. Ezeket Ukrajna mellett a Nyugat-Balkán államaira, Georgiára és Moldovára is alkalmazták. 

A kilenc ország együttesen 256,8 milliárd euróra lenne jogosult, és a jelenlegi tagoknak jutó agrártámogatások ötödével csökkennének.

European,Union,And,Ukraine,Two,Folded,Silk,Flags,Together
Fotó: Shutterstock

Azonban a bővítés akár egy évtizedet is igénybe vehet és azt a jelenlegi költségvetés reformja előzheti meg, a kiszivárgott becslés jelzi a pénzügyi egyensúly eltolódását a közösségen belül. Az Európai Tanács számára készített tanulmány szerint minden jelenlegi tagnak többet kellene befizetnie és kevesebb forráshoz jutna a bővítés esetén és számos jelenlegi nettó haszonélvezőből nettó befizető válna.

A kilenc új tag 21 százalékkal 1470 milliárd euróra növelné az uniós költségvetést, ami a 36 ország kibocsátásának 1,4 százalékát jelenti. 

A bővítés jelentősen növelné az eddigi nagy befizetők, mint Németország és Franciaország terheit, ezért átmeneti időszakra és biztosítékra van szükség – derül ki a Financial Times birtokába került tanulmányból.

A jelenlegi szabályok szerint Ukrajnának 96,5 milliárd euró jutna a közös agrárpolitika (CAP) forrásaiból hét év alatt, míg a kohéziós alapokból 61 milliárd euró jutna Kijevnek, miközben Csehország, Észtország, Litvánia, Szlovénia, Ciprus és Málta már nem lenne jogosult ezekre a támogatásokra. Az uniós vezetők pénteken Spanyolországban gyűlnek össze, az EU újabb bővítésének első részletes megvitatására. Azonban a tanulmány a jelenlegi költségvetési szabályokon alapulva készült, melyek szinte biztosan változnak egy esetleges bővítés előtt. A becslés nem számolt Törökország csatlakozásával, ugyanakkor számba vette a bővítés előnyeit is, például az EU geopolitikai súlyának és belső piacának növekedését. A kilenc állam felvétele 66 millióval 517 millióra növelné az EU lakosságát.

Az ukrán csatlakozás a legnagyobb hatást az agrártámogatásokra gyakorolná, hiszen Ukrajna lenne azok legnagyobb haszonélvezője 41,1 millió hektáros mezőgazdasági területével megelőzve a jelenleg élen álló Franciaországot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.