BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós biztos: Oroszország katonai potenciálja csökken a nyugati szankciók miatt

A nyugati szankciók miatt Oroszország nem jut elég bevételhez, hogy megfelelően finanszírozhassa az ukrajnai háborút. Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos szerint az intézkedések pont annyira korlátozzák az orosz gazdaságot, hogy a belső működés fenntartásához a hadseregnek szánt pénzek átcsoportosítására legyen szükség.

Az uniós szankciók erős hatást gyakorolnak az orosz gazdaságra, és korlátozzák a háború finanszírozásához szükséges bevételeket – jelentette ki Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban.

EU General Affairs Ministers CouncilBRUSSELS, BELGIUM - SEPTEMBER 19: EU Commissioner for Justice Didier Reynders talks to media prior to an EU general affairs ministers  council meeting in the Europa building, the EU Council headquarter on September 19, 2023 in Brussels, Belgium. Ministers will focus on the request by Spain to modify the EU's language regime, the annual rule of law dialogue, preparations for the October European Council, and legislative planning. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images)
A  jogérvényesülésért felelős uniós biztos, Didier Reynders Oroszország alig tudja finanszírozni a hadseregét, annyira fájnak neki a nyugati szankciók.
Fotó: AFP

Reynders az Európai Parleament plenáris ülésén, az Oroszország elleni szankciók hatékonyságáról szóló vitában elmondta: a költségvetési adatokból például kiderül, hogy Oroszország olajból és gázból származó bevételei jelentősen csökkentek, miközben a katonai kiadásai nagymértékben növekedtek, ebből következően 

mintegy 15,9 milliárd euróra becsült költségvetési hiány keletkezett, amihez hozzájárult az orosz központi bank eszközeinek befagyasztása mintegy 300 milliárd euró értékben. 

Mindez erős nyomást gyakorolt a rubelre, és arra kényszerítette az orosz hatóságokat, hogy drasztikus tőkeellenőrzési intézkedéseket hozzanak – mutatott rá.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország számos intézkedést hajt végre gazdaságának támogatására és a szankciók hatásainak ellensúlyozására, azonban ezek az orosz ellenintézkedések annak ellenére, hogy stabilizációt biztosíthatnak, olyan forrásokat is lekötnek, amelyek egyébként a háború finanszírozására állnának rendelkezésre.

Véleménye szerint Oroszország gazdasági újjáépítési folyamaton megy keresztül, ennek a folyamatnak az eredménye azonban egy kevésbé hatékony gazdaság, amely magasabb költségekkel néz szembe.

Az uniós biztos az Oroszország elleni szankciók teljes végrehajtására szólított fel: szorosan együtt kell működniük a tagállamoknak a hasonlóan gondolkodó partnerekkel és harmadik országokkal a kiskapuk felszámolása érdekében. Mint mondta, a pénzügyi haszonlesők károsítják a közös erőfeszítéseket, ezért 

az EU lehetővé tette, hogy azok is szankcionálva legyenek, akik a korlátozó intézkedések kijátszására törekszenek.

Hozzátette azt is, hogy az Európai Bizottság nemrégiben nemzetközi különmegbízottat nevezett ki a szankciók végrehajtásának ellenőrzésére. A megbízott fő feladata megakadályozni, hogy Oroszország a harctérre szánt kulcsfontosságú technológiákat szerezzen be, amelyek harmadik országon keresztül jutnak el orosz földre – mutatott rá Reynders.

Parlamenti képviselőre vadászik Ukrajna Nemzeti Korrupcióellenes Hivatala

Ukrajnában körözést adtak ki a parlament egyik képviselője, Jaroszlav Dubnyevics ellen, akit 56,7 millió dollár (20,66 milliárd forint) értékű gáz elsikkasztásával gyanúsítanak – közölte Ukrajna Nemzeti Korrupcióellenes Hivatala (NABU).

A NABU keresi Ukrajna jelenlegi (parlamenti) képviselőjét, akit azzal gyanúsítanak, hogy megszervezte az állami vagyon (földgáz) elsajátítását több mint 2,1 milliárd hrivnya értékben, és a törvénytelenül szerzett haszon legalizálásával

– áll a közleményben.

A múlt szerdán a Korrupcióellenes Különleges Ügyészség közölte, hogy 2,1 milliárd hrivnya értékű földgáz elsikkasztásával vádolja a Rada hivatalban lévő képviselőjét. Az ügyészség nem nevezte meg az ügyben érintett személyt, azonban Szerhij Lescsenko, az ukrán elnöki hivatal vezetője azt mondta, hogy Dubnyevicsről van szó.

A nyomozás szerint a képviselő 2013 és 2017 között öt másik személy közreműködésével egy olyan rendszert szervezett, amelynek célja az volt, hogy az általa irányított tisztségviselők közreműködésével földgázt tulajdonítsanak el a Lviv megyei novojavorovszki és Novij Rozgyil-i hőerőművekben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.