A pandémia miatt bő egy évre szinte leállt az összes diagnosztikai vizsgálat Magyarországon, emiatt számtalan betegség felderítetlen maradt. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban tízezer daganatos emberrel kevesebb került be az ellátórendszerbe, mint átlagosan a megelőző években.
A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint ebből minden tizedik prosztatarákkal küzd: míg 2020-ban csak 3691 prosztatarákos beteget regisztráltak, addig ez a szám a megelőző években rendre 4600–4800 között mozgott.
A világon a vezető halálokok között szerepel a prosztatarák: a férfiak körében a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség, hazánkban évente 1500-1600 férfi veszti életét miatta.
Az Affidea Magyarország járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója, Dr. Tersztyánszky Rita elmondása szerint az 50 év feletti férfiaknak évente ajánlatos részt venni a szűrővizsgálatokon, azoknak pedig, akiknek a családjában előfordult a betegség, 45 éves kortól javasolja a rendszeres szűrést. Elmondta, hogy több oka lehet annak, hogy Magyarországon nagyon alacsony a részvétel a prosztatavizsgálatokon: egyrészt tünetmentes a kórkép, vagyis a betegnél sokáig semmi nem utal arra, hogy valami baj lenne, másrészt kevés beteg él egészségtudatosan, és a prosztatarákkal kapcsolatban nagy az információhiány.
Áttörés küszöbén a rákdiagnosztikaÓriási változást hozhat a daganatos megbetegedések diagnosztikájában a Google és a Jenoptik Pentagonnal közös találmánya, amely elsősorban a patológusoknak segíthet a modern kori orvostudomány gerincét adó laboratóriumi vizsgálatokban. A háromszereplős alkalmi társulás létrehozott egy mesterséges intelligenciával működő mikroszkópot. Az évek óta tartó konzorciumban eddig 13 ilyen rendszert építettek. |
Az Affidea közleményében felhívják a figyelmet arra, hogy kulcsfontosságú a prosztatadaganatok diagnosztikája. Az urológus javaslata alapján elvégzett multiparametrikus prosztata MR-vizsgálattal igazolt daganatok esetén minden esetben mintavétel elvégzése szükséges a pontos daganattípus meghatározásához és a kezelés megtervezéséhez.
Ehhez a legkorszerűbb eljárás az MR fúziós ultrahang vezérelt biopszia, amely az Affidea Péterfy Sándor utcai kórházi központban elérhető.
Ez az eljárás alkalmas a tumorgyanús kóros terület célzott mintavételére, ezért a hagyományos módon végzett prosztatabiopsziával összevetve nagyobb biztonsággal igazolja az esetleges rosszindulatú folyamatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.