– Térdre rogyott és a teljes összeomlás fenyegeti a gázai egészségügyi ellátást – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója egy genfi sajtóeseményen. Hozzátette, hogy az az izraeli taktika, hogy minél kisebb területre szorítsák össze a palesztin lakosságot Gázában, ideális körülményeket teremt a járványok kialakulásának és gyors terjedésének.
Gebrejeszusz aláhúzta: a helyzet katasztrofális, 750 emberre jut egyetlen zuhanyozó, és 150-en kell osztozzanak egyetlen vécécsészén. A Gáza övezetben eredetileg működött 36 kórház közül csupán tizennégyben folyik orvosi ellátás – kettő van Gázavárosban és 12 délen –, ott is embert próbáló körülmények között.
Az egészségügyi dolgozók közvetlenül a tűzvonalban dolgoznak, helyzetük már 2018-ban is rossz volt, azóta számottevően romlott. A Hamász-izraeli háború október 7-ei kitörése óta a WHO adatai szerint
449 esetben ért katonai támadás egészségügyi ellátóhelyet a Gázai övezetben, míg Izraelben hatvan esetet regisztráltak.
A BBC arról ír eközben, hogy a biztonságosnak mondott úgynevezett humanitárius zónák egyáltalán nem méltók a humánus jelzőre. A hírcsatorna bemutatja az Al-Mawasiban lévő zónát, amely voltaképp egy keskeny földsáv a Földközi-tenger mellett. Ez az Izraeli Védelmi Erők (IDF) által biztonságosnak minősített övezet mindössze 8,5 négyzetkilométeren fekszik: kevés épülettel, homokos dűnékkel és sátortáborral jellemezhető.
A londoni Heathrow repülőtérnek megfelelő nagyságú területet izraeli tankok veszik körbe, az ott lakók sokszor aludni sem tudnak a fegyverek zajától. Áram hébe-hóba van, internet nincs, víz is csak szórványosan, s az ide menekülteket – akiknek számáról nincsen adat – azzal biztatják, hogy az ENSZ segélyszállítmányai hamarosan megérkezhetnek.
A Gázavárosból délre menekült Reem Abd Rabu a BBC-nek azt mondta, hogy
al-Mawasi „nem emberi lények számára való hely”.
Mindenesetre az IDF folyamatosan hirdeti a közösségi csatornáin, hogy a Hamász fellegvárát jelentő Gázavárost hagyják el a civilek, hogy a háború áldozatainak számát csökkenteni tudják. Arról ugyanakkor nem szólnak, hogy milyen körülmények fogadják az 1,8 milliós potenciális menekültáradatot.
Az orvosi ellátás hiányos, a helyzetet súlyosbítja, hogy a gyermekek körében olyan betegségek is széles körben elterjedtek, mint a tetvesség, a bárányhimlő és a bélfertőzések – írja a BBC.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.