A külföldi támogatások visszaesése és az emiatti lőszerhiány következtében ukrán hadműveleteket kellett elhalasztani Olekszandr Tarnavszkij ukrán dandártábornok szerint, aki hétfőn a Reutersnak adott interjút.
Tarnavszkij közlése szerint a posztszovjet típusú 122 és 152 milliméteres lőszerek hiánya a legsúlyosabb, a probléma az egész frontvonalat érinti, visszafogva az ukrán csapatok harctéri teljesítményét. A rendelkezésre álló lőszerkészlet nem fedezi a napi szükségleteiket, ezért úgy próbálnak úrrá lenni a hiányon, hogy a meglévő készletet újraosztják, illetve a korábban betervezett hadműveleteket szerényebb célkitűzésekkel újratervezik, de erről további részleteket nem közölt. A dandártábornok arról is beszélt, hogy az orosz hadseregnek is vannak lőszerellátási gondjai, ám ezzel kapcsolatban sem bocsátkozott részletekbe.
Az interjúban szóba került az is, hogy az ukrán csapatok védekezésre rendezkedtek be a délkeleti frontvonalon. Tarnavszkij elmondta azt is, hogy az egyéb harcvonalakon támadásokkal és területfoglalással próbálkoznak, továbbá előkészítik tartalékosaikat a későbbi, nagyobb horderejű hadműveletekre. Ezekben közlése szerint győzelmekre számítanak, ami lehetővé tenné, hogy tartalékosokkal cseréljék le és pihentessék a jelenleg aktív erőiket.
A dandártábornok szerint az oroszok célja továbbra is az, hogy változó taktikával, de folyamatosan nyomás alatt tartsák az ukrán erőket.
Az egyes területeken, így Avgyijivka térségében elért másfél-két kilométeres orosz előrehaladás ellenére is jól tartja ezeket a frontvonalakat az ukrán hadsereg. Hangsúlyozta, hogy az oroszok a létszámfölényükre építve továbbra sem törődnek emberállományuk állapotával, miközben az ukrán hadsereg igyekszik minden katonáját pihenőidőben is részesíteni. Azt azonban elismerte, hogy a frontvonalon teljesítő ukrán erők már nem frissek, és minden parancsnoknak szüksége lenne egy-egy helyettesre.
Tarnavszkij a téli hadviselés kihívásairól elmondta, hogy a hideg idővel gyakran együtt járó korlátozott látási viszonyok, valamint a csapatok és a haditechnika mozgatásában és álcázásában jelentkező nehézségek mindkét fél számára komoly nehézségeket jelentenek.
A dandártábornok az F–16-os amerikai vadászgépek mielőbbi érkezésétől és hadrendbe állításától azt reméli, hogy szintet léphet Ukrajna hatékonysága a háborúban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.