BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
szankció

Úgy kell Pekingnek az orosz LNG, mint egy falat kenyér

Szankciómentességet kér Kína az orosz cseppfolyós földgázra – ezzel a kéréssel fordult Washington felé. Az amerikai szankciók jelentős kockázatot jelentenének a világ legnagyobb LNG-importőre számára.

A bojkott átmeneti feloldására azért lenne szükség, hogy a kínai cégek akadálymentesen biztosíthassák az otthonok fűtését és az ipar energiaellátását a téli időszakban is – írta a Bloomberg.

szankció
Az Artic LNG 2-t érintő szankciók súlyos problémát jelentenek a kínai importőröknek.
Fotó: Natalia Kolesnikova/AFP

Az állami tulajdonú Cnooc és a China National Petroleum egy-egy részesedéssel rendelkezik a Novatek oroszországi Arctic LNG 2 projektjében, amelyre Peking most mentességet szeretne kérni a szankciók alól.

Az Egyesült Államok novemberben vezetett be kereskedelmi korlátozásokat a létesítmény ellen, amikor az ukrajnai inváziót követően kibővítette az orosz cégekkel szembeni szankciókat.

Az LNG-szállító hajók ugyanezen amerikai szankciók hatálya alá kerülhetnek, ha üzemanyagot vesznek fel az üzemből. A szállítmányok célállomása elsősorban Kína, az érintett nagyvállalatok pedig az Egyesült Államokból is importálnak földgázt, így nem szeretnék, ha az amerikai projektjeik károsulnának az orosz termékek megvásárlása miatt.

Kína a világ legnagyobb LNG-vásárlója, és külföldi vezetékeken keresztül hatalmas mennyiségű gázt importál Oroszországból, ami az ukrajnai háború után is zavartalanul folytatódott.

Kínának nem szokása szívességet kérnie, főleg az Egyesült Államoktól, és általában inkább semmibe veszi a szankciókat – Oroszország például képes volt megkerülni a Kínába irányuló olajszállításokra vonatkozó korlátozásokat az „árnyékflottáján” keresztül. Az LNG-hajók azonban sokkal kényesebb problémát jelentenek, mivel közlekedésüket lehetetlen elkerülni. 

Még ha az Egyesült Államok bele is egyezik a szankciók feloldására, az Artic LNG 2 működése közel sem zökkenőmentes. Az üzemeltető Novatek az amerikai intézkedéseket követően „hátráltató tényezők” miatt legkorábban 2024 elején tudná megkezdeni a termelést a háromból egy terminálon.

Visszafelé sült el a szankciós politika: Moszkva lett Peking legnagyobb olajszállítója

Az év eleje óta 88,49 millió tonna olajat importált Kína Oroszországból.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.