Noha korábban úgy tűnt, hogy a kormány igyekszik kivezetni a különböző különadókat, a gyógyszergyártók továbbra sem lélegezhetnek fel, sőt a szektor a Magyar Közlöny csütörtök éjjel megjelent száma szerint a különadó mellé újabb terhet, extraprofitadót is kap a nyakába.
Noha a 2022-ben bevezetett különadó eredetileg úgy volt, hogy idén már mérséklődik, a most bevezetett változásokkal a gyógyszergyártókat érintő terhek alighanem növekedni fognak.
Ráadásul a csütörtök éjjel megjelent kormányrendelet 2024. január 1-jétől él, tehát visszamenőleges hatályú adókivetésről van szó.
Míg az eredeti különadó kulcsai az árbevétel 1, 3 és 8 százalékát tették ki a gyártók méretétől függően, az idén már csak 0,5, 1,5 és 4 százalék, ám ehhez társul 0,5, 4 és 7 százaléknyi extraprofitadó. Ez azonban csak a lezárt adóévvel rendelkező vállalatokat érinti a portfolio.hu írása szerint.
A 2023-ra lezárt adóévvel nem rendelkező gyártó esetében azonban a kulcsok rendre 1, 8 és 14 százalék. A különböző kulcsok közötti árbevételi sávok: 50 milliárd forint, 50-150 milliárd forint között és 150 milliárd forint fölött. Az adó csökkenthető a beruházások és a kutatás-fejlesztés elszámolásával.
Péntek reggel a hírre közleményben reagált a Pénzügyminisztérium (PM) is, mely szerint a lépés célja az, hogy a 2024-től élő globális minimumadó ne rontsa a magyar vállalkozások versenyképességét.
Az átalakításra a gyógyszergyártók kezdeményezésére, a kormány és a gyártók közötti egyeztetéseket követően került sor.
Ugyanis a gyógyszergyártók által fizetett extraprofitadó beszámítható lesz a globális minimumadóba. A megoldással a költségvetés nem veszít bevételt, és a magyar gyógyszergyárak terhei sem növekednek – olvasható közleményben.
A sajtóhírekre reagált a legnagyobb magyarországi gyógyszergyártó, a Richter is, mely hasonló véleményt fogalmazott meg, mint a PM, tehát
a vállalat is azt hangsúlyozta, hogy az intézkedés nem fog többletterhet jelenteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.