A Pentagon nem gondoskodott előre arról, hogy az ukrán katonák megtanulják, miképpen kell karban tartani a kapott fegyverrendszereket, például a Patriot légvédelmi rakétákat és a harci járműveket, így az M1 tankokat – állapította meg az amerikai védelmi minisztérium főfelügyelője.
„A tárca anélkül biztosított Ukrajnának páncélozott járműveket és légvédelmi rendszereket, hogy lett volna terve gondoskodni azok hosszú távú használhatóságáról” – írta jelentésében Robert Storch tábornok.
Bár a minisztérium jelenleg dolgozik egy ilyen terven, aggasztó az előrelátás hiánya egy ilyen kérdésben, és haladéktalanul orvosolni kell
– tette hozzá.
A tábornok a példák között említette, hogy a Pentagon „alapvető oktatást és karbantartási tanfolyamokat tartott ugyan a Patriot légvédelmi rendszerekről, és biztosított hozzájuk a szállításkor alkatrészeket és rakétákat”, de nem tartott „a karbantartási feladatokkal foglalkozó továbbképzést, nem gondoskodott a fenntartási igények előrejelzéséről és az alkatrészek pótlásáról, sem a javítást végző létesítmények létrehozásáról”.
Mivel a következő ukrán segélycsomag elakadt a washingtoni képviselőházban a republikánusok ellenállása miatt, ami akár azt is okozhatja, hogy Ukrajna elveszíti a háborút, így különösen fontos a már leszállított fegyverek karbantartása, ahogy a harmadik évébe lép a háború – emlékeztetett a jelentést ismertetve a Bloomberg.
A Pentagon tavaly augusztusig 186 Bradley páncélost, 189 Stryker harcjárművet és 31 M1 Abrams harckocsit, valamint nem pontosított mennyiségű Patriotot adott át Ukrajnának. Tervezett karbantartás, a megfelelő pótalkatrészek és lőszerek biztosítása nélkül „az ukránok nem képesek működtetni ezeket a fegyverrendszereket” – hangsúlyozta a főfelügyelő.
A washingtoni védelmi minisztérium egyébként jelentős figyelmet fordít az Ukrajnának adott fegyverrendszerek fenntartására,
gyakran ez teszi ki a program költségeinek több mint 70 százalékát.
Az F–16-os vadászgépek esetében is hangsúlyozta Lloyd Austin védelmi miniszter, hogy az üzemeltetésükhöz szükség van hosszú távú karbantartási tervre.
Storch ennek ellenére mégis úgy találta, hogy a védelmi minisztérium „korlátozott mértékben biztosított pótalkatrészeket, lőszert és karbantartási támogatást”, és „nem hangolta össze és nem alakította át ezeket az erőfeszítéseket átfogó fenntartási tervvé”.
Bár a Pentagon tavaly szeptember végégig biztosított csomagokat, amelyek „fogyóeszközöket és tartalék alkatrészeket” tartalmaztak, valamint személyzetet és létesítményeket a helyi karbantartás elvégzéséhez, a minisztériumi illetékesek is elismerték, hogy „a meglévő erőfeszítések nem minősülnek fenntartási tervnek, és nem tartalmaznak semmilyen intézkedést az azt követő időszakra”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.