Belgiumban a tiltakozó gazdák ma néhány órára lezárták a Zaventemben található Brüsszeli nemzetközi repülőtérre vezető bekötőutat, azonban délután három óra után a traktorok elhagyták a helyszínt. Azonban még mindig fennakadások vannak a közlekedésben, ezért a légikikötő szerint az utasok akkor járnak a legjobban, ha vonattal érkeznek a repülőtérre.
A De Standaard szerint délután három óra után több gazdálkodó rendőri kísérettel elhagyta a Brüsszelt, de a tiltakozók megígérték: jövő héten visszatérnek. A belga fővárosban ma újra fellángoltak a gazdatüntetések: reggel hat órától forgalmi korlátozásokat vezettek be a belga fővárosában, az Európai Unió épülete köré betonakadályokat és szögesdrótot telepítettek.
A közösségi médiában terjedő videók szerint a gazdálkodók bevonultak a városba és összetűzésbe kerültek a rendőrökkel, a tiltakozók áttörték a rendőrségi barikádokat is. A demonstrálók tojásokkal, petárdákkal és szeméttel dobálták meg a rendőröket, akik vízágyúval és könnygázzal válaszoltak. Az eseményekkel kapcsolatban megszólalt Annelies Verlinden belga belügyminiszter is.
A tárcavezető azt írta a korábban Twitter néven ismert X platformon, hogy tiszteletben tartják a tüntetés szabadságát, de a tiltakozó gazdáknak is tisztelniük kell a demonstrációt biztosító rendőröket. A politikus szerint a rendőrség feladata a közrend fenntartása, ezért arra kérte a rendvédelmi szerv vezetőit, hogy azonosítsák a rendbontókat.
A mai megmozdulást a dél-belgiumi mezőgazdasági szövetség szervezte, és az uniós agrárminiszterek tanácskozásához időzítették. Így akarják kifejezni, hogy mennyire elégedetlenek azokkal az intézkedésekkel, amelyeket az Európai Bizottság hozott azóta, hogy a gazdák tiltakozni kezdtek Európa-szerte, Németországtól kezdve Franciaországon és Lengyelországon át Spanyolországig.
A gazdák ennél többet akarnak: az uniós szabad kereskedelmi egyezmények felmondását, a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercosur) folytatott hasonló tárgyalások leállítását, valamint garanciát az ágazat támogatására a közös agrárpolitikán (KAP) keresztül. Az unióban mintegy tízmillió embert foglalkoztat a mezőgazdaság, a 2027-ig tartó hétéves költségvetésben 386,6 milliárd eurót fordítanak a KAP-ra.
A baj nem is annyira a támogatás összegével van, hanem inkább azzal, hogy a 20 százalékot kitevő nagygazdaságok kapják a 80 százalékát, a kis családi vagy közepes vállalkozásoknak szinte semmi sem marad. A hónap elején egy hasonló tüntetésen szalmabálákat égettek, tojásokkal és petárdákkal dobálták meg a rendőröket.
Szétverték a vásárt, majd lezárták a Párizsba vezető utakat a francia gazdákNem sokkal Emmanuel Macron francia elnök látogatása előtt tüntető gazdák egy csoportja szállta meg a mezőgazdasági vásárnak otthont adó párizsi kiállítási központot. A központot kénytelenek voltak lezárni a látogatók előtt, majd Emanuel Macron is menekülni kényszerült. A farmerek végül estére teljesen körülvették Párizst, elzárva a Franciaország fővárosába vezető autópályákat. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.