Sikeresen elérte a Holdat a texasi Intuitive Machines eszköze csütörtökön, ami 50 éve az első amerikai Holdra szállás, és az első, amelyet a magánszektor ért el. A holdjáró az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA több kutatási eszközét is magával vitte, így nem meglepő módon a szervezet méltatta is a történteket. A NASA szerint a mostani landolás fontos lépcsőfoka annak a tervnek, mely még ebben az évtizedben embert is küldene az égitestre.
A magyar idő szerint már pénteken történt landolás után kommunikációs problémák léptek fel, ami a jármű sérülésével kapcsolatos félelmeket vetett fel – írja a Reuters.
Később azonban az Intuitive Machines közölte, hogy a hatlábú, Odysseus nevű robot épségben földet ért, és már sugározza az adatokat. A robot jele gyenge, ami arra utalhat, hogy egy kráter széle vagy más akadály közelében landolt. Ez az Odysseus eredeti küldetését is veszélyeztetheti.
Az Intuitive Machines robotja a SpaceX Falcon 9 típusú rakétájával indult neki az űrutazásnak.
Mindeddig a Holdat csak öt ország érte el, az Egyesült Államokon kívül az egykori Szovjetunió, Kína, India és legutóbb, a múlt hónapban Japán járt a Föld kísérőjén. Embert azonban eddig csak Amerika tudott a Holdra küldeni. A NASA 2026-ban küldene ismét embert az égitestre, ahová Kína is szeretne mielőbb űrhajósokat küldeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.