Macron francia elnök bejelentette, nem lehet kizárni a lehetőségét, hogy nyugati (NATO-) haderő vonul be Ukrajnába. Így segítenének az egyre nehezebb helyzetű kijevi kormányerőknek.
Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője azonnal reagált. Figyelmeztetett, az ilyen és hasonló események elkerülhetetlenül egy Oroszország–NATO-összecsapáshoz vezetnek.
Pusztán annak ténye, hogy megvitatják a „katonai kontingens telepítésének lehetőségét Ukrajnába”, fontos új elem – idézték Peszkovot a Kreml egyik legfontosabb médiumában, a RIA Novosztyi hasábjain. Egyébként az USA és a legtöbb NATO-szövetséges (kivétel: Litvánia), visszautasította a francia ötletet, amelyet a Der Spiegel gondolatjátéknak (Gedankenspiel) minősít.
A Bild nem áll meg itt, továbbgondolta a lehetséges szcenáriókat, szerdai cikkében már arról ír: Hogyan nézne ki egy NATO-misszió Ukrajnában?
Emmanuel Macron egyedül maradt: csak ő küldene katonákat UkrajnábaAz Egyesült Államok szerint nem amerikai katonák, hanem katonai segélyek hozhatják el a győzelmet az orosz megszállás ellen harcoló Ukrajnának. Ezzel a legerősebb NATO-tagállam is kihátrált Emmanuel Macron mögül, aki felvetette, hogy akár katonákat is küldhetnének Ukrajnába. |
Kínának sem mellékes az európai, ukrajnai hadszíntérrel kapcsolatos helyzet, amely kihat a Tajvan körüli kínai–amerikai szembenállásra is. A Global Times című pekingi pártlap emlékezteti az USA-t, hogy idén további erőátcsoportosulás várható (Peking vélhetően a 2024. novemberi amerikai elnökválasztásra, Trump esetleges győzelmére utal), amely jelentősen befolyásolhatja az Ukrajnának nyújtott amerikai segítséget. Ennélfogva az európai középhatalmak új lehetőségeket keresnek, hogy elodázzák Ukrajna vereségét – summázza a pekingi pártlap, hivatkozva a Macron-szondázásra.
Tegyük hozzá, hogy Macron egyelőre valószínűleg fogadtatásszondázó lépése mögött alighanem az euroatlanti szövetség azon elemzése áll, amely szerint Donald Trump esélyei a Fehér Ház következő gazdájának a tisztségére tovább erősödtek. Eközben a francia elnök kezdeményezésére összehívott párizsi Ukrajna-támogató tanácskozás nem érte el a várt eredményt, és Ukrajna katonai helyzete a lőszer- és emberhiány miatt tovább romlott.
Németország „hivatalból” vétózza a felvetést. A többi között a hitleri Németország második világháborús ukrajnai cselekményei még élénken élnek a politikusokban, így Olaf Scholz kancellárban is. KEPD 350-es Taurus szuper-cirkálórakéta – igen (talán?), német, Bundeswehr katonacsizmák Ukrajna földjén – nem. Ez lehet Berlin és a kancellár aktuális álláspontja. Svédország mint újdonsült NATO-tag máris vétóz, Macron csak ne beszéljen a NATO nevében, mondják Stockholmban.
Változik az európai közvélemény is az Ukrajna-háború esélyeinek megítélésében. Brüsszelben nagy zavart keltett a jelenlegi Európai Bizottsághoz, az EP-hez közel álló ECFR think-tank megbízásából 12 EU-tagországban (köztük Magyarországon) végzett felmérés eredménye. A felmérést az ECFR megbízásából a YouGov és a Datapraxis végezte 2024 januárjában. Kiderült, hogy a megkérdezett több mint 17 ezer EU-lakos mindössze 10 százaléka vallja a véleményt: Ukrajna győzni fog. Az EU hivatalosan csak az „A” verziót (Ukrajna teljes katonai győzelmét Oroszország felett) ismeri el, és a „B” verzióról, Ukrajna esetleges katonai vereségéről hallani sem akar.
A felmérést az ECFR két vezetője, Ivan Krasztev (az ECFR vezető szakértője, a többi között a szófiai Liberális Stratégiai Központ elnöke) és Mark Leonard, az ECFR igazgatója jegyzi. Mindketten Európa háborús fáradtságáról beszéltek, és azon tanakodtak, hogyan lehetne javítani a helyzet és benne Ukrajna szerepének a megítélését.
Az ECFR abban látja a fő veszélyt, hogy amikor Ukrajna EU-integrációjáról lesz konkrétan szó, Kijev közvetlen szomszédai (Varsó, Budapest és Bukarest) lehetnek a folyamat legtüzesebb kritikusai, ahelyett hogy legerősebb támogatói lennének. És ugyanez a három szomszédország lenne Donald Trump amerikai hatalomra kerülésének – arányaiban – a legnagyobb igenlője a megkérdezett 12 állam lakói között.
A másik véglet, Trump elutasítása leginkább a svédeket, a németeket és a hollandokat jellemzi. (A 12 ország, amelynek polgárai részt vettek a felmérésben: Ausztria, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország és Svédország.)
Legalább olyan aggasztó az ukrán menekültek megítélése, mint magának a háborúnak a tükröződése a közvéleményben. A megkérdezett lengyelek 40 százaléka, a magyarok 37 százaléka, a románok 35 százaléka szerint az ukrán menekültek országukban veszélyt jelentenek. Ez a negatívan vélekedő államok élbolya. Még Németországban (26 százalék) és Ausztriában (26 százalék) is jelentős volt a veszélyt vallók aránya. És az eredmény értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a felmérés idején Varsóban már a liberális Tusk-kormányzat regnált.
A vízválasztó kérdés, amit feltettek: pozitív vagy negatív szerepet játszott az EU az Ukrajna-háborúban? A megkérdezett tizenkettek átlaga: 29 százalék szerint pozitív, 37 százalék szerint negatív. A lengyelek itt abba a kisebbségbe tartoznak, amelyben nagyobb a pozitív szerepet látók aránya (34 százalék), mint a negatívat (31 százalék). A másik két megkérdezett Ukrajna szomszédnál fordított a helyzet. A románok 28, a magyarok 25 százaléka vélekedik pozitívan. Az EU-szerepről negatívan vélekedők aránya a magyaroknál 48 százalékos, a románoknál 39 százalékos. Magas a negatívak aránya a régiószomszéd görögöknél (48 százalék) és az osztrákoknál (45 százalék). Ez előrevetíti a göröngyös ukrán utat az EU-ba – aminek időben való kijelölése, megvitatása is bizonytalan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.