A német külügyminisztérium hétfőn bekérette Oroszország berlini nagykövetét Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető múlt heti halálának ügyében. A tárca sürgette az Oroszországban bebörtönzött politikai aktivisták szabadon engedését. A minisztérium szóvivője különösen megdöbbentőnek nevezte, hogy az orosz hatóságok őrizetbe veszik azokat, akik virágot helyeznek el Navalnij emlékhelyén.
"Az Alekszej Navalnij és az orosz kormány más bírálói ellen politikailag motivált eljárások, valamint az őrizet embertelen körülményei megmutatják, mekkora brutalitással jár el az orosz bíróság a másként gondolkodók ellen, és meddig képes elmenni Vlagyimir Putyin orosz elnök azért, hogy elnyomja Oroszországban a szólásszabadságot" – idézte a szóvivőt az MTI.
Ezzel párhuzamosan az Európai Unió külügyminisztereinek találkozóján Annalena Baerbock német tárcavezető kijelentette, hogy országa újabb szankciókat javasol a putyini rezsim ellen Navalnij halála miatt. A tárgyalásokon Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is részt vesz.
"Alekszej Navalnij halálának fényében újabb szankciókat fogunk javasolni" – erősítette meg Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki már azokat a börtöntisztviselőket is felvenné a feketelistára, akiknek köze lehet az orosz ellenzéki vezér halálához. Az EU fő diplomatája ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy "végigmehetünk az oroszországi büntetés-végrehajtási rendszer intézményi struktúráján, de ne felejtsük el, hogy ki a valódi felelős Navalnij haláláért".
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök is hasonlóan nyilatkozott hétfőn az újabb szankciók megszavazásáról. "Az orosz hatóságok és személyesen Putyin elnök viseli a teljes felelősséget ezért a halálesetért."
A miniszterek egyébként is megvitatták volna az integráció 13., Oroszország elleni szankciós csomagját. Az unió csaknem 200 vállalat és magánszemély ellen hozna újabb megszorító intézkedést, de egyedül Magyarország még mindig nyilatkozott arról, hogy megszavazná-e a csomagot.
Amennyiben Magyarország kormánya is áldását adja rá, az új szankciós csomagot szerdán elfogadhatják.
Az unió ezt még az ukrán lerohanása miatti kiszélesedett háború második évfordulója, azaz február 24. előtt meg akarja tenni.
A miniszterek az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásról is tárgyalni fognak, aminek a litván külügyminiszter szerint óriási a tétje.
Ha Ukrajna elbukik... mi leszünk a következők. Putyinnak nem áll szándékában megállni, de nem is tudna
– idézte Gabrielius Landsbergist a Reuters.
Yulia Borisovna Navalnaya, a pénteken elhunyt orosz ellenzéki vezető felesége szerint a férfi mérgezés miatt halhatott meg, újból novicsokot juttathattak a szervezetébe, mint 2020 nyarán, amikor a férfi kómába esett. A nő videóüzenetben vádolta meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt azzal, hogy megrendelte a férje megölését, majd eljrejtette a holttestét arra az időre, míg az idegméreg nyomai eltűnnek a férfi szervezetéből. Mint ismert Navalnij családját napok óta nem engedték a fia holttestéhez.
Navalnaya szerint a férjét azért ölette meg Putyin, mert "nem tudta megtörni".
"Ki fogjuk deríteni, hogy pontosan ki és hogyan hajtotta végre ezt a bűncselekményt, majd meg fogjuk nevezni az elkövetőket" – idézte a Sky News az özvegyet, aki részletes beszámolót ígért a későbbiekben.
A hozzátartozókat harmadik napja nem engedik Navalnij holttestéhezA néhai orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij hozzátartozóit már harmadik napja nem engedik hozzáférni a holttesthez – közölte hétfőn az elhunyt politikus szóvivője. A halál oka még mindig tisztázatlan. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.