Az ukrán hatóságok attól tartanak, hogy Volodimir Zelenszkij elnök kiszolgáltatott egy orosz dezinformációs kampánynak, amely megpróbálja aláásni a tekintélyét. Kijev felkészült a Kreml által támogatott narratívára, amely az elnök tekintélyével kapcsolatos kételyeket próbálja majd kihasználni, hogy destabilizálja a közbizalmat, különösen az ukrán frontcsapatok körében – mondta egy névtelenséget kérő, Zelenszkij gondolkodását ismerő személy a Bloombergnek.
A kérdés kényes időszakban vetődik fel az ukrán vezető számára, akinek egykor megingathatatlan népszerűsége egyre csökken, ahogy a háború harmadik évébe lép és az orosz csapatok offenzívája felerősödik. Félő, hogy az előrenyomulás nyárra lendületet kaphat, ha a szövetségesek nem növelik a lőszerszállításokat, mivel a készletek erősen fogyóban vannak.
Zelenszkij sebezhetőségének egyik tényezője a csökkenő népszerűség. Bár a háborús elnököt az ukrán állampolgárok nagy többsége támogatja, a közvélemény-kutatások szerint tekintélye csökkenőben van. A múlt hónapban a népszerű tábornok, Valerij Zaluzsnij elbocsátása és a frontvonalbeli kudarcok lassú bizalomvesztéshez vezettek.
Talán ennek is betudható, hogy egy, a múlt hónapban készült felmérés szerint többségbe kerültek azok az állampolgárok, akik véleménye szerint az ország rossz irányba halad. A háború kezdete óta ez először fordult elő. A választópolgárok többsége továbbra is azt gondolja, hogy el kellene tekinteni a háborús választásoktól, a kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet februári felmérése alapján viszont december óta 9 százalékponttal,
43 százalékra emelkedett azok száma, akik szerint Zelenszkijnek nem kellene második ciklusra pályáznia.
Az ukrán szövetségesek támogatták Kijev álláspontját, amely szerint az országnak a háborúra kell összpontosítania, nem egy választási kampányra. Zelenszkij szerint ezt az álláspontot megerősítheti Emmanuel Macron francia elnök hamarosan várható látogatása is. A kérdés megítélése azonban messze nem ilyen egyértelmű. Az amerikai kongresszus több republikánus tagja, akik a képviselőházban sikeresen blokkolják az Ukrajnának szánt 60 milliárd dolláros segélycsomagot,
a demokrácia megerősítése érdekében választásokat követelnek.
Az ukrán törvények tiltják a választásokat háborús időszakban, amíg a hadiállapot érvényben van. A törvényi megfogalmazás azonban nem teljesen egyértelmű, mert azt is meghatározza, hogy az államfő megbízatása öt évre szól. Az elnöki poszt betöltése két ciklusra van korlátozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.