BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bóka János: Tisztázni kell, hogy az Európai Unió támogató politikája Ukrajnával kapcsolatban milyen területekre terjed ki

Az EU-tagállamok általános uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követően Bóka az újságíróknak arról beszélt, hogy az EU Ukrajnával kapcsolatos politikája olyan úton indult el, amely határozott politikai keretek helyett stratégiai bizonytalanságot kelthet.

Magyarország azt szeretné, ha az Európai Unió (EU) nyilvánvaló politikai irányvonalat jelölne meg az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, és kiszámíthatóvá tenné az uniónak és Ukrajnának is, hogy milyen eseményekre milyen jellegű reakció várható – jelentette ki Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Brüsszelben.

BÓKA János
Fotó: Lakatos Péter / MTI

Az EU-tagállamok általános uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követően Bóka az újságíróknak arról beszélt, hogy az EU Ukrajnával kapcsolatos politikája olyan úton indult el, amely határozott politikai keretek helyett stratégiai bizonytalanságot kelthet. Magyarország ezt nem tartja szerencsés iránynak és tisztázni kell, hogy az Európai Unió támogató politikája Ukrajnával kapcsolatban milyen területekre terjed ki.

Nem lehet felelősen állást foglalni olyan elkötelezettség mellett, amelynek a pontos határaival a tagállamok maguk sincsenek tisztában

 – fogalmazott a politikus. Az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban a miniszter azt mondta, Magyarország mind a Hamász iszlamista terrorszervezetet, mind pedig az általa elkövetett terrortámadásokat elítéli, a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását követeli, továbbá elismeri Izrael állam önvédelemhez való jogát. 

Hozzátette: az Izraelt érintő biztonsági fenyegetések felszámolására van szükség. Ezt követően lehet értelmes eszmecserét folytatni a közel-keleti rendezés jövőjéről és az eszkaláció elkerülésének lehetőségéről. Hangsúlyozta, hogy a humanitárius célú tűzszüneteknek a segítségnyújtást kell megkönnyíteniük, illetve a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását kell elősegíteniük.

Fontosnak nevezte, hogy a humanitárius segítség valóban a rászorulókhoz jusson el. Az európai mezőgazdaság helyzetével kapcsolatban a magyar álláspontot tolmácsolva Bóka János leszögezte: az európai mezőgazdaságot és annak jövőjét Magyarország stratégiai kérdésnek tekinti, és ennek megfelelően közelíti meg az ezzel kapcsolatos kérdéseket.

Az ukrán piacnyitás hátrányos következményei ma már szinte valamennyi tagállamban érezhetőek

– fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: ezt figyelembe véve a közös mezőgazdasági politika jövőjét tekintve lépésekre van szükség, és ezt az eddigiektől eltérő módon kell figyelembe venni az új intézményi ciklusban. Szerinte a csütörtökön kezdődő kétnapos csúcstalálkozó keretében migrációs kérdéseket is tárgyalni fog az Európai Tanács, különös tekintettel a külső határok védelmére, és együttműködésre az unión kívüli országokkal.

Az egész országot megbénítják szerdán a lengyel gazdák - térképen a több száz helyszín

Több száz tüntetésre készülnek szerdán a lengyel gazdák, akik azt ígérik, hogy több mint 500 településen zárják le az utakat mezőgazdasági gépeik segítségével. Mindenkit, aki Lengyelországban tartózkodik arra kérnek, hogy kerülje a személyautók használatát és válassza helyette a tömegközlekedést. Hiába dolgozik a lengyel kormány és az EU is azon, hogy a gazdák követeléseit teljesítse, a tilakozások csak egyre hevesebbek.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.