Brit katonák Ukrajnában vannak, ahol a nagy hatótávolságú Storm Shadow rakéták kezelésében segítik az ukrán hadsereget – hangzott el a német tisztek közötti, múlt hét pénteken kiszivárgott beszélgetésben. A szakértők arra figyelmeztettek, hogy a leleplezés veszélybe sodorhatja a brit csapatokat, egyben alááshatja a nyugati szövetségesek közötti kapcsolatokat.
Mint ismert, Margarita Szimonján, az RT orosz televízió főszerkesztője múlt héten tette közzé négy német főtiszt nevét és félórás bizalmas beszélgetésük átiratát. A német légierő magas rangú katonái a bárki által megvásárolható és nem titkosított konferenciahívásokat lebonyolító a WebExen a Krím-félszigetet az orosz szárazfölddel összekötő Krími híd lerombolásáról tárgyaltak.
Szimonján szerint az egyeztetés február 19-én történt, és Torsten Grefe ezredes, a Bundeswehr légierejének hadműveleti és hadgyakorlatokért felelős osztagának parancsnoka, Ingo Gerhartz altábornagy, a légierő felügyelője, valamint a Bundeswehr űrparancsnoksága légi műveletek központjának két munkatársa vett részt benne. A tisztek szerint a német Taurus cirkálórakétákkal már megsemmisíthetnék a hidat.
A rakéták kezelésében pedig a már Ukrajnába telepített brit személyzet segíthetné az ukrán hadsereget, így nem kellene német katonákat küldeni a háborús övezetbe. Bár Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője azt mondta, hogy a kiszivárogtatás nem okoz fennakadást London és Berlin együttműködésében, azonban névtelenséget kérő brit források a Telegraphnak keményen bírálták Németországot.
A bennfentesek szerint Oroszország hasznos idiótának tekinti Olaf Scholz német kancellárt.
A brit vezetés valójában amiatt aggódik, hogy Moszkva a NATO leggyengébb láncszemeként azonosította Berlint, Oroszország pedig a nyugati katonai szövetség titkait is megszerezhette. August Hanning korábbi német kémfőnök szintén arra figyelmeztetett, hogy a szivárogtatás csak a jéghegy csúcsa lehet és más, érzékeny információk is orosz kézbe kerülhettek.
A Politico pedig arról ír, hogy az egész botrány Vlagyimir Putyin győzelmének tekinthető. Moszkva ugyanis elérte, hogy végképp lekerüljön a napirendről a Taurus rakéták Ukrajnába küldése, miközben lejáratta a német kancellárt és megosztotta a nyugati szövetségeket is. A lap egyértelművé teszi, hogy nem lehet orosz dezinformációs műveletről beszélni, mivel az oroszok nem változtatták meg a konferenciahívás tartalmát.
Németország, amely az egyik legnagyobb haditechnikai eszközszállítója Ukrajnának, az orosz hírszerzési műveletek egyik fő célpontjának számít. A hatóságok 2022. decemberben kémkedés vádjával letartóztatták a BND egyik alkalmazottját. A Carsten L. néven szerepeltetett gyanúsított az orosz hírszerző szolgálatnak államtitoknak minősülő információkat adott át.
A Politico egy másik esetet is megemlít: az orosz hírszerzés egy szerb ügynököt, a katonai hírszerzés tagját használt fel arra, hogy beszivárogjon az uniós intézményekbe. Novica Antic a dokumentumok szerint aktív befolyásoló ügynök, aki tudatosan együttműködött az orosz biztonsági ügynökséggel. A férfi 2023 októberében is találkozókat tartott európai tisztviselőkkel és európai parlamenti képviselőkkel Brüsszelben.
Macron nem tágít: szerinte átgondoltan fogalmazott a NATO ukrajnai hadműveletérőlRendkívül megosztotta a nyugati közvéleményt, és az orosz–ukrán háborút az eszkaláció felé terelte Emmanuel Macron, amikor közölte, hogy van rá lehetőség, hogy a NATO katonákat küldjön Ukrajnába. A feszült helyzet közepén Macron tovább üti a vasat: közölte, hogy minden szavát jól átgondolta. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.