Megszavazta a kényszermunka felhasználásával készült termékek betiltását az Európai Parlament kedden, melytől a javaslat támogatói azt várják, hogy kínai árukat tarthat majd távol az európai piacoktól.
Noha a törvényjavaslat szövege nem említi Kínát, a törvényhozók arra számítanak, hogy az ujgur kisebbségnek otthont adó Hszincsiag tartományból származó termékek tiltására fogják majd azt használni – jelenti az AFP francia hírügynökség.
Emberi jogvédők szerint ugyanis az ázsiai országban legalább egymillió muszlim kisebbségit vettek őrizetbe, akiknek kényszermunkában kell részt venniük és akiket kényszersterilizálásnak is alávetnek. A javaslatot 555 igen és 6 nem szavazat mellett fogadták el, miközben 45 képviselő tartózkodott a voksolástól. Azonban a törvény életbe lépéséhez a tagállamok jóváhagyása is szükséges.
Az Európai Unió az utóbbi időszakban számos eszközzel igyekszik védeni a piacát a kínai dömpinggel szemben, legyen szó a tiltott állami támogatásokról szóló vizsgálatról az elektromos autók vagy a napelemek körében, de a most elfogadott javaslat is illeszkedik a protekcionista intézkedések sorába.
A mostani javaslat értelmében nemcsak a kényszermunka segítségével készült termékeket, de az Unión belül gyártott, ám kényszermunkát használó alapanyagokat tartalmazó termékeket is kitilthatják a tagállamok piacukról. Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének adatai szerint
világszerte mintegy 27,6 millió kényszermunkás volt 2021-ben, köztük 3,3 millió gyerek.
Amennyiben a javaslat jogszabállyá válik, az Európai Bizottság vizsgálatot indíthat, ha egyes ellátási láncok gyanúba keverednek és a határon el is kobozhatja a tiltott termékeket, sőt azok visszavonására is utasítást adhat.
Ha a kényszermunka veszélye csak az egyik tagállamban áll fent, úgy a helyi hatóságok folytatják le a nyomozást. Egyes különösen kockázatos termékek esetében pedig az importőröknek kell információt szolgáltatniuk a gyártóról.
Mindemellett uniós adatbázist is létrehoznak a kényszermunka kockázatairól, mely segíti majd a bizottság és a tagállami hatóságok munkáját a nyomozás során. Azonban a kritikusok szerint a törvény így is enyhébb maradt annál, mint amit 2021-ben az Egyesült Államok fogadott el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.