Egyebek között a náci bűnösök felett ítélkező nürnbergi bíróság mintájára kívánnak az afrikai és a karibi országok egy olyan ad hoc nemzetközi törvényszéket felállítani, amely a rabszolga-kereskedelemmel kapcsolatos bűncselekményeket vizsgálná, az elképzelést kidolgozó ENSZ-testületet ráadásul az Egyesült Államok is támogatásáról biztosította – írja a Reuters.
Az ENSZ afrikai származásúakkal foglalkozó állandó fóruma tavaly júniusban hivatalosan is javasolta a különleges bíróság létrehozását – mondta a hírügynökségnek Eric Phillips, a 15 tagállamot tömörítő Karibi Közösség (CARICOM) rabszolgasággal kapcsolatos jóvátételi bizottságának egyik alelnöke.
A bíróság hatáskörét még nem határozták meg, de az ENSZ-fórum egy előzetes jelentésében azt javasolta, hogy alapvetően a rabszolgaság, az apartheid, a népirtás és a gyarmatosítás miatti jóvátételekkel foglalkozzon.
Phillips szerint a CARICOM és az Afrikai Unió (AU), amely az afrikai kontinens 55 nemzetét tömöríti, jelenleg azon dolgozik, hogy az ENSZ-tagok minél szélesebb körben támogassák az elképzelést.
A támogatók szerint a különleges ENSZ-törvényszék segítene a jogi normákat megállapítani az összetett nemzetközi és történelmi jóvátételi követelésekre, míg az ellenzők többek között azzal érvelnek, hogy a mai államok és intézmények már nem tehetők felelőssé a rabszolgaságért.
Azt persze a támogatók is elismerik, hogy nem lesz könnyű létrehozni a nemzetközi bíróságot.
Hatalmas akadályok tornyosulnak még előttünk
– mondta Martin Okumu-Masiga, az Afrikai Bírák és Jogászok Fórumának (AJJF) főtitkára, amely fórum a jóvátétellel kapcsolatos tanácsokat ad az AU-nak.
Az akadályok közé tartozik többek között a rabszolga-kereskedelemben részt vevő országok együttműködésének a biztosítása, de nem lesz egyszerű megtalálni az adott esetben több száz éve elkövetett bűncselekmények felelőseit sem, illetve jogorvoslati lehetőséget nyújtani a majdani ítéletekkel szemben. A nürnbergi perekkel ellentétben ugyanis az egykori rabszolgák közül ma már senki sem él.
A brit külügyminisztérium szóvivője a bíróság létrehozásának ötletével kapcsolatban ugyan elismerte országa szerepét a rabszolgaság fenntartásában, de hozzátette, hogy a szigetország nem hajlandó jóvátételt fizetni, ehelyett inkább a tanulságokat vonnák le a múltban elkövetett hibákból, hogy a „mai kihívásokat” megfelelően kezelhessék.
A jóvátétel hívei szerint azonban a nyugati országokat, amelyek közvetve a mai napig hasznot húznak a rabszolgaságból, mindenképpen felelősségre kell vonni, különösen a faji megkülönböztetés miatt. Az ENSZ tanulmányai szerint ugyanis a rasszizmust, az elszegényedést és a gazdasági elmaradottságot az érintett országokban főként a transzatlanti rabszolgaság hosszú távú következményei okozzák.
Az ENSZ vezetése újabban szintén kiáll a jóvátétel mellett.
Szorgalmazzuk a jóvátételi igazságszolgáltatási irányelvek megalkotását, hogy segítsünk leküzdeni a kirekesztést és megkülönböztetést
– mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár március 25-én.
„Egyetlen olyan ország sem számolt el még teljes mértékben a múltjával, amelynek örökségéhez tartozik a rabszolgaság és a gyarmatosítás” – fűzte hozzá Liz Throssell, az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának szóvivője.
A potenciálisan a vádlottak padjára ültethető országok közül Hollandia tavaly bocsánatot kért a rabszolga-kereskedelemben játszott szerepéért, és bejelentette, hogy nagyjából 200 millió dolláros kártérítési alapot hoz létre a múlt feldolgozása érdekében.
A francia kormány nem kívánt nyilatkozni a Reutersnek, Portugália, Spanyolország és Dánia kormánya pedig válaszra sem méltatta a hírügynökséget.
Eközben az Európai Unió megállapította, hogy a transzatlanti rabszolgaság az emberiség elleni bűncselekmény volt.
Az 1945 utáni nürnbergi pereket követően az ENSZ két ad hoc törvényszéket hozott létre: az egyiket az 1994-es ruandai népirtás, egy másikat pedig a volt Jugoszláviában az 1990-es években elkövetett háborús bűnök elkövetőinek felelősségre vonására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.