Újabb országokat vonna be Nagy-Britannia a deportációs programjába, melynek keretében eddig Ruandába toloncolták ki az oszágba érkezett illegális migránsokat.
Rishi Sunak kormánya most Örményországgal, Elefántcsontparttal, Costa Ricával és Botswanával tárgyal az eufemisztikusan csak harmadik országbeli menekültkérelem elbírálási folyamatnak nevezett megoldásról.
Azonban a Daily Mail információi szerint mind a négy országgal elakadtak a tárgyalások, ahogy a Ruandába tartó deportálások sem pörögtek fel a jogi és politikai csatározások miatt. A migráció kezelése érdekében a brit külügyminisztérium
olyan dél-amerikai országokat is számításba vett, mint Paraguay, Peru, Brazília és Ecuador, ám jelezte, hogy ezek az országok feltehetően nem kívánnak Nagy-Britanniából deportált migránsokat befogadni.
A tartaléklistán olyan országok is szerepelnek, mint a Zöld-foki szigetek, Szenegál, Tanzánia és Sierra Leone. Ezekkel az országokkal akkor kezdenék meg a tárgyalásokat, ha a többi jelölttel nem sikerül dűlőre jutni.
Voltak azonban olyan országok is, mint Marokkó, Tunézia vagy Namíbia, amelyek kategorikusan visszautasították a posztkolonialista megoldási tervben való részvételt.
A tárgyalások azután indultak meg, hogy tavaly ősszel Rishi Sunak brit miniszterelnök utasította a belügyminisztériumot és a külügyminisztériumot, hogy találjanak még két országot a migránsexporthoz.
A brit kormány több országot is megvizsgált, ám volt pár, melyet kis területe vagy épp lakossága miatt elvetettek.
A külügyminisztériummal tárgyalva a belügyminisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy a hihető és realisztikus veszélyek figyelmen kívül hagyása csak idő-, pénz- és erőforrás-pazarlás. A brit kormány mindenesetre igyekezett földrajzilag is széles merítésből dolgozni.
Ugyanakkor a ruandai deportálásokkal kapcsolatos problémák sok országot eltántoríthatnak attól, hogy befogadja a brit migránsokat, köztük például Örményországot, amely a legalább 290 millió fontba kerülő megoldás tapasztalatairól szeretne többet megtudni.
A brit kormány szóvivője szerint Nagy-Britannia nemzetközi partnerekkel dolgozik azon, hogy megoldást találjon a globális migráció problémájára.
Sunak szerint már tavasszal elindulhatnak a migránsokkal teli repülők Kigaliba.
A ruandai deportációs program 2022 júniusában elakadt, az első gépek indulása előtti utolsó pillanatban ugyanis keresetet nyújtottak be az Emberi Jogok Európai Bíróságán. A brit belügyminisztérium abban reménykedik, hogy júniusban kezdheti meg a migránsok deportálását.
Sajtóhírek szerint a ruandai állami légitársaság visszautasította a brit kormány javaslatát, hogy fuvarozza a menedékkérőket, mivel nem akar kapcsolatba kerülni a sokat vitatott programmal. 2022-ben még a direkt erre a célra alapított, mallorcai központú Privilige Style is visszalépett a deportációs programban való részvételtől. Ha az első ruandai gép felszállása előtt hasonló probléma lépne fel, a brit hadügyminisztérium venné át a kitoloncolások lebonyolítását.
Miután a brit legfelsőbb bíróság a gyarmati időket idéző javaslat ellen ítélt, a brit kormány egy törvényjavaslattal igyekszik megmenteni a programot, melyet a jövő héten tárgyal majd a brit alsóház.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.