Tombol a háborús pesszimizmus Svédországban, olyannyira, hogy az energiabiztonság terén is újraterveznek. Pillanatnyilag nehéz megmondani, hogy a svédek előrelátóan, bölcsen gondolkodnak, vagy túlreagálják a fenyegetettséget, de az biztos, hogy az európai politikusok többségének nem éppen békepárti nyilatkozatai láttak napvilágot az utóbbi hetekben. Emellett az is tény, hogy
Stockholm közelebb van Szentpétervárhoz, mint Berlinhez
– a térképre pillantva tehát sok mindent meg lehet érteni. Nem csoda az sem, hogy az évtizedeken át büszkén a semlegességet hirdető Svédország vezetése hirtelen égető szükségét érezte a NATO-csatlakozásnak is. Összességében a a svéd politikusok azt mondják, hogy készen kell állniuk, ha a konfliktus esetlegesen átterjed a Baltikumon. Remélhetőleg erre sohasem kerül sor, de most egy sor olyan intézkedést megtesznek, amikre egy esetleges támadás esetén van szükség.
Svédország energiatermelése összetett, sokszínű – köszönhetően az ország változatos földrajzának –, vannak atomerőműveik, vízerőműveik, és az utóbbi időben a szélerőműparkok is gombamód szaporodtak. Ugyanakkor
az energia szállítása is egy kényes kérdés, tekintettel arra, hogy európai mértékkel mérve viszonylag nagy, igen ritkán lakott országról van szó.
Megnőtt a helyi energiatermelés szerepe: Malmöben újraindítanak egy gázerőművet, hogy Svédország harmadik legnagyobb városa még támadás esetén se maradjon energia nélkül. Az Oresundsverket most visszavásárolják eddigi holland tulajdonosától, 1,1 milliárd svéd koronáért – ez a legnagyobb energetikai beruházás az ukrajnai háború kezdete óta Svédországban.
„Remélhetőleg sohasem kell használnunk az erőművet, de megnyugtató, hogy készen állunk erre” – mondta Mikael Nilsson, az Uniper SE 450 megawattos erőművének vezetője.
Elengedhetetlen emellett a hadsereg megerősítése, amit a hidegháború utáni évtizedekben leépítettek, nem is beszélve a kikötők, az utak, a kórházak, a vasúthálózat és az óvóhelyek korszerűsítéséről.
Ugyanakkor a legnagyobb rizikót az a 16 ezer kilométernyi távvezeték jelenti, ami az északi energiatermelő egységeket a délen fekvő nagyobb városokkal köti össze. Vera van Zoest, a Svéd Védelmi Egyetem adjunktusa szerint pontosan emiatt kell Svédországnak az energiaellátási zavarokra felkészülnie. „A legtöbb háborúban az energetikai infrastruktúra a fő célpont” – hangsúlyozta.
Ugyan sok hasonlóság nincs a világ egyik legfejlettebb jóléti állama, és a volt szovjet tagköztársaság között, de a svédek arra hivatkoznak, hogy a Világbank szerint mostanra romokban hever az ukrán energetikai ellátórendszer fele, a városok egy része sötétbe borult, akadozik a vízellátás, a fűtésről nem is beszélve.
Senki sem tudja, mennyi időnk van
– hangsúlyozta Carl-Oskar Bohlin polgári védelmi miniszter a Bloombergnek hozzátéve, hogy
Dél-Svédországban legendásan nagy szakadék van a megtermelt, és az elfogyasztott energia mennyisége között.
2028 végére 1000 svéd civilt képeznek ki az energiaellátás védelmére, a kötelező állampolgári szolgálat során. Ezt a szolgálati formát a hidegháború végén felfüggesztették, de idén újra bevezették. A lépések eredményeképpen nem Malmö lesz az egyetlen város, ami egy energiaszigetként, a hálózattól függetlenül működhet, ugyanis a hálózatüzemeltető tervei szerint Stockholmra, és Göteborgra is vannak hasonló terveik.
Összességében
megháromszorozzák a polgári védelemre fordított kiadásokat, évente ugyanis 20 milliárd svéd koronára van szükség a célok eléréséhez.
A kormány a jövő évi költségvetésben 5,5 milliárd koronát különített el a polgári védelemnek – azaz a források egyelőre nem fedezik a tervek végrehajtását. Pedig a svéd vezérkari főnök, Micael Byden szerint
megfelelő polgári védelem nélkül teljesen mindegy, milyen erős lesz a hadsereg. Elengedhetetlen szükség van a háttértámogatásra.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök már tudomásul vette az uralkodó trendeket. A finn elnökkel való találkozója után a napokban arról beszélt, hogy tanulniuk kellene Finnországtól, ahol – Oroszország közelsége miatt – mintaszerű a polgári védelem szervezettsége, felkészültsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.