BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Cyprus Hungary Szijjártó

Szijjártó: háborús pszichózis uralja a NATO-t

A külügyminiszter szerint eszkalációs kockázatot jelent a háborúpártiság. Szijjártó a NATO 75. évfordulóján rendezett ünnepségen tartott sajtótájékoztatót.

A NATO-n belül háborús pszichózis uralkodik, ami súlyos eszkalációs kockázatot hordoz, ezért minél előbbi stratégiaváltásra lenne szükség az észak-atlanti szövetség részéről – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben.

Cyprus Hungary Szijjártó
Szijjártó Péter a NATO brüsszeli székhelyén találkozott a tagállamok külügyminisztereivel / Fotó: NurPhoto via AFP

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a NATO–Ukrajna Tanács ülését követő sajtóértekezletén arról számolt be, hogy minden, ami elhangzott a tanácskozáson, azt erősítette meg, hogy minél előbb békére van szükség, ugyanis jól látszik a csatatéri helyzet alapján, hogy gyors diplomáciai rendezés híján drámai mértékben nőni fog a halottak száma és a pusztítás mértéke.

Borús hangulatban ünneplik a NATO 75. évfordulóját

Az orosz–ukrán és az izraeli háború árnyékában tartják az eseményt. Miközben a képviselők a szövetség sikereiről beszélnek, a tagállamok határaitól egy kőhajításnyira több nemzetközi konfliktus dúl, a NATO közvetlen és hatástalan részvételével.

Mint azt Szijjártó elmondta, egyre aktívabbak a harctéri cselekmények, ezek következményei egyre súlyosabbak, és így az emberéletek megmentése és a pusztítás megelőzése érdekében most minden erőfeszítést a béke megteremtésére kellene koncentrálni, de rossz hírnek nevezte, hogy ez jelenleg erősen kisebbségben lévő álláspont a NATO-n belül.

Ma nagyjából ez a fajta háborús pszichózis jellemzi a NATO-tagállamokat. A mai napon a felszólalások döntő többsége arról szólt, hogy hogyan lehetne a fegyverszállításokat növelni Ukrajnának

– jelentette ki a külügyminiszter. Ennek kapcsán pedig rámutatott, hogy a fegyverszállítások összeállítása egyre nagyobb nehézségekbe ütközik, részben azért, mert a szövetségesek jelentős része csaknem teljes egészében átadta mostanra a raktáraiban rendelkezésre álló hadieszközöket.

Szijjártó ezzel összefüggésben emlékeztetett, hogy Magyarország látja el Szlovákiában a légtérrendészeti feladatokat Csehországgal együtt, mert Pozsony minden repülőgépét átadta Kijevnek, az újak pedig még nem érkeztek meg. Az ülésen elhangzott az is, hogy ki kell üríteni a raktárakat, azaz minden létező eszközt át kell adni Ukrajnának, és ebből a kétségbeesett javaslatból is világosan látszik, hogy a fegyverszállítások egyre nagyobb nehézségekbe ütköznek.

Szerinte ez nemcsak a fizikai okok miatt van, hogy egyszerűen már nincsen ennyi fegyver, hanem azért is, mert a fegyverszállítások eddig sikerteleneknek bizonyultak a célkitűzésekhez képest.

Mindeddig azt hallhattuk a fegyvereket szállító országoktól, hogy majd a fegyverszállítmányok hozzásegítik Ukrajnát ahhoz, hogy a csatatéri fejlemények pozitívan alakuljanak. De ez egyáltalán nem történik

– tette hozzá, és megismételte, hogy Magyarország ellenzi a NATO koordinációs szerepének megnövelését az ukrajnai fegyverszállításokban és az ukrán katonák kiképzésében, így nem is fog részt venni sem ennek tervezésében, sem magukban a műveletekben, sem ezek finanszírozásában.

A miniszter végül hangsúlyozta, hogy a NATO-ban ma meglévő „háborús pszichózis” óriási eszkalációs kockázatot is hordoz, és minél tovább tart a háború, annál nagyobb lesz a pusztítás, és annál nagyobb lesz a veszélye a fegyveres konfliktus továbbterjedésének is. Majd kifejtette, hogy hazánk ráadásul Ukrajna szomszédjaként immár több mint két éve közvetlenül szembesül a háború drámai hatásaival, a szenvedéssel, a kormány ezért az ország történetének valaha volt legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre.

A román államfő mellett kampányol Szijjártó: ha a fő kihívás keleti irányból érkezik, akkor az új NATO-főtitkár is keletről jöjjön

A külgazdasági és külügyminiszter felhívta a figyelmet Brüsszelben arra, hogy a NATO történetében még soha nem fordult elő az, hogy valamelyik közép- vagy kelet-európai országból került volna ki főtitkár.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.