Miután hamarosan elviszik az olasz kormány által Szlovákiának ideiglenesen átadott SAMP/T légvédelmi rendszert, északi szomszédunk légvédelem nélkül maradhat – figyelmeztetett egy hónapja Robert Fico, az ország miniszterelnöke. A szlovák hadügyminisztérium pedig azóta sem találta meg az olasz légvédelmi rendszer pótlását.
Az ország ugyanis még az Ukrajna elleni orosz inváziót követően adományozta Kijevnek Mig–29-eseit és az ugyancsak szovjet S–300-as rakétarendszerét, amikor még Eduard Heger volt a szlovák kormány feje. Ezekért
az eszközökért Szlovákia mintegy 200 millió dolláros kártérítést kapott az Európai Békeprogramból, továbbá 700 millió dolláros katonai felszerelést az Egyesült Államoktól.
A szlovák légvédelmet előbb az ország NATO-szövetségesei biztosították, előbb négy Patriot rakétával, melyből kettő Németország, egyet-egyet pedig az Egyesült Államok és Hollandia adott. Idővel azonban ezeket is visszakérték a kölcsönadó országok, az utolsó két Patriot rakétát tavaly nyáron szállították vissza – derül ki az Infostart írásából.
Ezután érkeztek meg a rövidesen távozó SAMP/T rakéták Olaszországból, de a Rómával kötött megállapodás április 10-én lejár. Márciusban ugyan Robert Kalinák hadügyminiszter azt mondta, lehetséges, hogy meg tudnak egyezni a szerződés meghosszabbításáról, ám a tárca friss közlése szerint ez nem valósult meg.
Ugyanakkor a szlovák hadügyi tárca szerint a szlovák légtér így is megfelelően védett, hiszen azt most is őrzik a a cseh, a lengyel és a magyar légierő vadászgépei.
A tavaly született megállapodás addig tart, amíg Szlovákiába meg nem érkeznek az Egyesült Államoktól megrendelt F–16-os vadászgépek. A szerződést még 2018-ban kötötték meg és az 14 vadászgépről szól, ám azok szállítása késett a koronavírus-járvány miatt. Az F-16-osokat gyártó Lockheed Martin gyárát
a szlovák hadügyminiszter március elején személyesen kereste fel, ahol hivatalosan is átvette az első két vadászrepülőt.
Ezek idén nyáron érkezhetnek, amit a többi 2025-ben követ majd a tervek szerint. A vadászgépek ideiglenesen a kuchynai katonai repülőtéren fognak állomásozni, éppen ott, ahol az olasz légvédelmi rendszer is működött.
A szlovák hadügyminisztérium azt is közölte, hogy Szlovákia légvédelmét közepes és rövid hatótávolságú légvédelmi eszközökkel fogja megerősíteni, melyek szintén saját tulajdonban lesznek, így az állam teljes ellenőrzést gyakorolhat a szlovák légtér felett. Azt azonban nem árulták el, hogy ezek milyen eszközök lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.