BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Gorgeous,Bride,And,Stylish,Groom,Dancing,Under,Golden,Confetti,At

Esküvőszervezés a háború árnyékában: vis maior vagy kockázat?

Az esküvőszervezők és a házasulandók közötti szerződés a legapróbb részletekre is kiterjed, különösen a koronavírus-járvány óta. Sok esetben a vis maior passzusban kitérnek a háború kérdésére is. Minden előre nem látható körülmény vis maior, de vajon a háború ebbe a kategóriába tartozik Magyarországon? Mutatjuk.

Az esküvő egy rendezvény, üzleti esemény, melynek sikeres megszervezését a felek közötti szerződés rögzíti. A magyar polgári törvénykönyv tételesen nem szabályozza, hogy mi számít vis maiornak (vagyis hogy mindenki maga viseli-e a később bekövetkezett történések kockázatát), a szerződő feleknek kell megegyezniük abban, mit tekintenek előre nem látható eseménynek, és ennek mi lesz a következménye.

Vis maior, esküvő, háború
Vis maior az előre nem látható akadály, ami ellehetetleníti az esküvőt / Fotó: Shutterstock

Szakértők szerint mindenképpen hasznos és reális számolni azzal, hogy bármikor beüthet valami nem várt, előre nem kalkulálható akadály. Ilyen volt a koronavírus-járvány is, amikor hirtelen bezártak a szórakozóhelyek, éttermek, rendezvényhelyszínek, így a szerződés ellenére a szolgáltató nem tudta teljesíteni a vállaltakat. 

Gondos Orsi esküvőszervező a Világgazdaság kérdésére elmondta, nagyon körültekintően járt el a vis maior esetek meghatározásánál, a szerződéseiben már a Covid megjelenése előtt is benne volt a járvány mint váratlan esemény, az ügyvédjének ez a körülmény is eszébe jutott.

A vis maior helyzetek pontosításával sok vitától kíméli meg magát egy rendezvényszervező – tette hozzá. Mindemellett olyan eseményt is érdemes beleírni, amelyik reálisan bekövetkezhet. 

A háború szerinte túl tág fogalom, hiszen háborús országokban is esküsznek, ha éppen nem dúlnak harcok a helyszínen.

Felmerül a kérdés, hogy mi történik akkor, ha megsemmisül a helyszín, vagy nem lehet berepülni az országba. 

Más a helyzet, ha egy háborús országban szerveznek rendezvényt, bár akkor inkább üzleti kockázattól van szó, hiszen tudható, hogy a harcok miatt történhet váratlan esemény is. Ha egy orosz pár például Budapesten akar házasságot kötni, de éppen törlik a repülőgépüket a háborús helyzet miatt, az nem vis maior, mivel a szerződés megkötésekor ismert volt a kockázat. Tehát: ahol háború van, ott van kockázat, ahol nincs, csakis ott lehet vis maiorról beszélni – hangsúlyozta.  

Az már valódi vis maior, ha egy toszkán dombok között tartandó esküvőre igyekvő magyar pár budapesti gépét törlik. Gondos Orsi elmondta, a háborús helyzet annyiban van hatással az esküvőszervező vállalkozásokra, hogy elmaradtak az amerikai vendégek, mivel az ő szemükben már a régió is háborús zónának számít. 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.