Hszi Csin-ping kínai elnökről azt tartják, hogy Mao Ce-tung és Teng Hsziao-ping után (vagy velük egy sorban) a modern Kína három legfontosabb vezetője közé tartozik. Bizalmasai Pekingben egymás között úgy is emlegetik: Hszi Laoban (Hszi Főnök). Néhány elemző párhuzamot vél felfedezni a hetvenéves Hszi Csin-ping és az egy évvel idősebb Vlagyimir Putyin életpályája, országukra való befolyása között. Tény, hogy a 2012–13-tól hatalmon lévő kínai elnök Teng Hsziao-ping óta a legnagyobb hatású kínai vezető.
Megjelenése a kínai bel-, gazdaság- és külpolitikában új korszakot hozott, aktivizálta a párt és az állam mindenhatóságát, összeegyeztetni igyekezett a gazdaság „kapitalista” alapjellegét a sajátos kínai szocializmus, a kommunista párt vezető, meghatározó szerepével. A külpolitikában pedig a két elnökelődje jellemző visszahúzódását a világ ügyeitől
felváltotta egy aktív, némelykor agresszívan nyomuló, a kínai gazdaság hatalmas méretein alapuló, azt kihasználó stílus.
Ezelőtt tizenegy évvel
A Hszi-korszak jellemző vonása a kínai haderő átfogó, nagyarányú fejlesztése, a haditengerészet globális erővé alakítása, a nukleáris fegyverzet mennyiségi és minőségi növelése.
Húsz év után ismét kínai államfő Magyarországon: történelmi látogatás egy gazdasági háború árnyékábanElképesztő fejlődésen ment keresztül Kína azóta, hogy a 2010-es kormányváltás után Orbán Viktor meghirdette a keleti nyitás politikáját. A szerdán Budapestre érkező Hszi Csin-ping államfő látogatásának súlyát is pont ez jelenti: Kína ma már a világgazdaság egyértelmű nagyhatalma, már rég nem az az ország, amelyet bő egy évtizede megismertünk. Nagy kérdés, hogy Európa meddig megy el a jövőben a saját piacai védelmében. |
Keményített a másik két erőközponttal, az amerikaiakkal és az EU-val szembeni politikán, közeledett Oroszországhoz. Az ukrajnai háború kérdésében Moszkva mögött áll. Noha nincs bizonyíték közvetlen kínai katonai eszközök Oroszországnak való szállítására, biztosra vehető, hogy Észak-Korea rakéta- és vélhetően milliós nagyságrendű tüzérségigránát-eladásai az oroszországiaknak Peking jóváhagyása nélkül nem történhettek volna meg.
Moszkva alvezérkedésével (amit az oroszországi fővárosban jó néhányan sérelmeznek) nekilátott, hogy a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) útján is erősítse a kihívást, előmozdítsa a nemzetközi viszonyok, a gazdasági-pénzügyi szervezetek átállítását. Kezdeményezte a dollár trónfosztását, az euró gyengítését a kínai jüan ellenében. Törekvése: többpólusú – ahogy Pekingben szeretik mondani, multilaterális – alapokra helyezni a világrendet az eddigi USA (nyugati) hegemónia helyett.
Hszi Csin-ping két elődjénél, Hu Csin-taónál és Csiang Cö-minnél „pártosabb”, többet emlegeti és a gyakorlatban is érvényesíti a pártirányítás elsőbbségét. Szerinte a ma Kínában működő „szocialista demokrácia” a létező demokráciák legdemokratikusabbja. Azt gondolja, hogy Marx és Engels nézetei a kapitalista társadalomról ma is időszerűek a „történelmi materializmussal” együtt. Ezek szerint a kapitalizmus kihalásra van ítélve – vallja. Két évvel ezelőtt, amikor Hszi meglátogatta a pekingi Renmin (Népi) Egyetemet, kifejtette a hallgatóság előtt:
folytatnunk kell a marxizmus modernizálását.
A társadalomtudományok kutatását a „kínai jegyekkel” folyó szocialista politikai gazdaságtan szellemében kell művelni, hogy kiszoríthassák a Nyugat befolyásolta gazdaságtudományt – hívta fel a figyelmet.
Mint a Bloomberg megjegyzi: érezhető a kontraszt a Hu Csin-tao (Hszi elődje) tizenegy évvel korábbi hasonló látogatásakor elhangzottakkal. Akkor Hu arra szólított fel, hogy „figyelmesen hallgassák” a makrogazdaságról folytatott (nyugati) eszmecserét. Ez az időszak volt a kínai gazdaság egyik legsikeresebb szakasza, amikor az éves GDP több mint 10 százalékkal nőtt.
Csöcsiang tartomány Hszi Laoban felemelkedésének egyik meghatározó állomása, ott volt tartományi párttitkár, mielőtt elindult a felívelő, Pekingbe vezető úton. Csöcsiang Kína egyik legfontosabb része. Területe valamivel nagyobb, mint Magyarország, de mintegy hetvenmillióan lakják. Kína gerincének tartják nemcsak központi fekvése miatt, hanem mert itt született például 1887-ben Csang Kai-sek, a nacionalista Kína, korábban a sajátos kínai szocializmust valló Kuomintang (KMT) párt egyik vezetője, vagy 1964-ben Jack Ma, a modern Kínát megtestesítő, első generációs szupervállalkozó, filantróp milliárdos, az Alibaba megacégcsoport társalapítója.
Hszi Csin-ping sajátos viszonyt ápol a KMT-vel, amely ma Tajvan meghatározó ellenzéki ereje és az anyaországgal való harmonikus kapcsolatok híve. Valószínűsíthető, hogy Hszi nézeteire befolyást gyakorolt a Tajvanon hosszú ideig uralkodó KMT, amely a sajátos kínai szocializmus gondolata – és később kíméletlen antikommunizmusa – mellett bevezette és a gyakorlatban megvalósította a „pártállam”, az egypárti uralom fogalmát. (Amit a KMT első vezetője, a modern polgári Kína megalapítója, Szun Jat-szen még a múlt század harmincas-negyvenes évei Szovjetuniója gyakorlatából vett át.)
Tajvant 2016 óta az USA-val szoros kapcsolatot tartó, a Kínával való egyesülést mereven elutasító Haladó Demokrata Párt (DPP) vezeti.
A KMT-párthoz tartozó vezetőt, aki 2016-ig Tajvan élén állt, Ma Jing-csiut Hszi elnök több ízben is fogadta. A tajvani exvezető legutóbb 2024 áprilisában járt az államelnök-pártfőtitkárnál Pekingben.
Hszi Csin-ping ismeri Kínát. Szó szerint mélyről indult, kommunista veterán apját (aki propagandavonalon magasra vitte) a „kulturális forradalom” idején száműzték, és a kis Hszi egy jaotungban, egy löszfalba vájt kínai barlanglakásban élt a távoli Senhszi tartományban. Mondják, ezért rokonszenvezik az ország szegényeivel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.