Időszerű, hogy a NATO átértékelje a tagállamok által Ukrajnának nyújtott katonai segítség felhasználásának feltételeit – mondta a szervezet főtitkára, Jens Stoltenberg csütörtökön Prágában, a szövetség megalakulásának 75. évfordulója alkalmából a cseh szenátusban megtartott konferencián.
Mit mondta, az Ukrajnának nyújtott külföldi katonai segítség mintegy 99 százaléka a NATO-tagállamoktól származik, ám egyes esetekben a fegyverek felhasználását Ukrajna területére korlátozták. Azonban az orosz agresszió kezdetéhez képest a háború megváltozott, és Moszkva ezért előszeretettel helyezi el lőszereit, fegyvereit az ukrán határhoz közel.
A NATO külügyminisztereinek csütörtökön este kezdődő kétnapos informális találkozójára érkező Stoltenberg szerint ezért át kell értékelni a korlátozásokat, és lehetővé kell tenni, hogy Ukrajna a nemzetközi jog alapján védekezhessen, ami magában foglalja a támadó ország területén lévő célpontok támadását is.
„Személyesen azt az álláspontot képviselem, hogy Ukrajna a megtámadott ország, és joga van a védekezésre, beleértve olyan akciókat is, amelyekre az Orosz Föderáció területén kerül sor” – jelentette ki Jan Lipavsky cseh külügyminiszter újságíróknak a konferencia előtt a közszolgálati hírtelevízió (CT24) beszámolója szerint. A cseh külügyminiszter egy másik kérdésre válaszolva ugyanakkor elmondta, hogy cseh katonák nem fognak aktívan részt venni az ukrajnai harcokban.
A prágai tanácskozáson ugyanis a CT24 információ szerint terítéken lesz a NATO-tagállamok katonáinak Ukrajnába küldése az ukránok kiképzése céljából, miután a kérdésben nincs egyetértés a szövetség tagjai között.
Az ülésre a cseh fővárosba érkezett Antony Blinken amerikai külügyminiszter is. Blinken a nap folyamán találkozott Jan Lipavsky cseh külügyminiszterrel, Jana Cernochová védelmi miniszterrel, és Petr Fiala miniszterelnökkel is tárgyalt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.