Az ukrajnai háború, a közel-keleti feszültség, a radikális jobboldali pártok európai előretörése erőteljes és határozott választ követelne a legfejlettebb ipari országok részéről, ehhez képest Olaszországban a G7-csúcson hat béna kacsát fogad Giorgia Meloni kormányfő.
A hat béna kacsával szemben a vendéglátó Giorgia Meloni nem tud veszíteni. Két éves kormányzás után a pártja, az Olasz Testvérek (FdI) tovább erősödött: 28,6 százalékkal megnyerte a vasárnap rendezett európai parlamenti választást, 24 képviselői helyet szerzett. Négyszer annyi szavazatot kaptak, mint a 2019-es EP-választáson, és többet mint a 2022-es parlamenti választáson (26 százalék).
Meloni azonban nem egy szuperhatalom első embere, Olaszország csak a világ kilencedik legnagyobb gazdasága, így ő önmagában keveset tehet, az asztal körül ülő férfiakat pedig lefoglalják a saját belpolitikai problémáik.
Ennek ellenére egyelőre úgy tűnik, hogy az egyik legfontosabb kérdésben, Ukrajna középtávú támogatásában sikerül megállapodni a csúcs előtt, a kiszivárgott hírek szerint legalábbis egyetértésre jutottak arról a hitelstruktúráról, amellyel felhasználják a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételeket Ukrajna támogatására.
Ez évi 3-5 milliárd, összesen várhatóan 50 milliárd dollárnyi segítséget jelent, amelyet a Bloomberg jól értesült forrásai szerint az év végén már el is kezdhetik fizetni Kijevnek.
Az olasz sajtó értesülései szerint Meloni arra használja majd a csúcstalálkozót, hogy Róma stratégiai érdekeit szolgálja, előtérbe állítsa a számára fontos kérdéseket, többek között Afrikát, a migrációt és a Földközi-tenger térségét.
Az olasz kormány egyik alapvető célja az afrikai infrastruktúrába történő befektetésekkel és az érintett országokkal kötött megállapodásokkal csökkenteni az Európába irányuló tömeges migrációt.
Giovanni Orsina, a római Luiss Egyetem politikatörténet-professzora szerint az EP-választási siker segíteni fog Meloninak abban, hogy támogatást szerezzen célja eléréséhez. „Olaszország a G7 soros elnöke, és ott rendezik a csúcstalálkozót. Ez azt jelenti, hogy Meloni bevetheti teljes politikai erejét” – nyilatkozta a Politicónak.
Bár a professzor is elismeri, hogy Róma befolyása korlátozott az olyan nagy G7-es szereplőkhöz képest, mint az Egyesült Államok, Meloni „most egyértelműen nagyon erős”, és „ha ügyes, akkor fontos nemzetközi sikert érhet el”. „Végül is nem sok vezető képes két évnyi kormányzás után növelni a támogatottságát” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.