Az Egyesült Államokban él a legtöbb bevándorló, mintegy 46 millió, ebből több mint 11 millió engedély nélkül tartózkodik az országban az amerikai Migrációs Politikai Intézet (MPI) becslése szerint. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy 2021-es adatok alapján készült saccolás nem tartalmazza a 2022-ben és 2023-ban tapasztalt, rekordszámú határátlépést.
A Visual Capitalist összegzése szerint 5,2 millió fővel Mexikó adta a legtöbb illegális migránst. Ez jókora csökkenés a 2008-as 7,7 millióhoz képest. Az Egyesült Államok déli szomszédját Guatemala, El Salvador és Honduras követi: a három országból érkező bevándorlás járult hozzá leginkább a közép-amerikai születésű amerikai népesség növekedéséhez 1980 óta.
Az ötödik helyen 400 ezer emberrel meglepő módon a világ legnépesebb országa, India áll. Az amerikai vám- és határvédelem szerint az elmúlt években soha nem látott számú, papírok nélküli indiai bevándorló lépte át gyalogosan az Egyesült Államok határait. A hetedik helyen pedig Kína található.
Joe Biden amerikai elnök június elején olyan rendeletet adott ki, amely néhány menedékkérő kivételével minden bevándorló előtt lezárta az Egyesült Államok déli határát. Ezt a lépést azonban már Donald Trump is megtette, ám akkor a bíróságok pár hónap alatt megakadályozták ebben. Négy év tétlenség után, pár hónappal a választások előtt lezárni a határt látványos politikai húzás lenne.
Azonban ha a szövetségi bírák következetesek, akkor megakadályozzák Biden tervének hatályba lépését, mivel Trump hasonló próbálkozása egyszer már elbukott. Ám valószínűleg ez az eredmény a Biden kormány célja, amire sok republikánus politikus és kommentátor is felhívta a figyelmet:
a határ lezárása valójában pont addig él, amíg a demokrata elnök meg nem szerzi a billegő szavazatokat.
Ehhez érdemes hozzátenni: Biden a hónap közepén új politikát jelent be, amely több százezer, okmányokkal nem rendelkező bevándorlót menthet meg a deportálástól. Bidennek hatalmas fejfájást okoz a bevándorlás kérdése, a bizonytalan választóknak azonban fontos téma, ami akár az őszi elnökválasztást is eldöntheti.
Az Egyesült Államokban tartózkodó illegális bevándorlók származási országonként:
Mexikó 5 203 000
Guatemala 780 000
El Salvador 751 000
Honduras 564 000
India 400 000
Fülöp-szigetek 309 000
Venezuela 251 000
Kína 241 000
Kolumbia 201 000
Brazília 195 000
A világ többi része 2 322 000
Friss hír, hogy példátlan módon a The New York Times felszólította Joe Bident, lépjen vissza az elnökjelöltségtől. A csütörtöki amerikai elnökjelölti vitát követően a jelenlegi amerikai elnök újrázásába vetett bizalom megtört.
Már a német kancellár is harmadik országba telepítené az illegális migránsokatBerlin fontolgatja, hogy a menekültügyi eljárásokat harmadik országba szervezzék ki. Az Olaf Scholz vezette kormány korábban ellenállt a hasonló terveknek, azonban az európai parlamenti választások alaposan felforgatták a német belpolitikát, miután a szigorúbb bevándorlási szabályokat követelő, radikális jobboldali AfD a második legnagyobb párttá vált. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.