Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök szerdán jelezte szándékát, hogy kiléptesse hazáját az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (KBSZSZ).
Az örmény kormányfő a parlamentben beszélt arról, hogy a kormány majd eldönti, hogy mikor hagyja ott a szervezetet, melynek Oroszország és Örményország mellett még Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán a tagjai.
Az oroszok és az örmények között fokozódó feszültség árnyékában Örményország korábban befagyasztotta részvételét a szövetségben, így nem vett részt a közös hadgyakorlatokon és csúcstalálkozókon – idézi fel az Euronews. Azonban
szerdán jelezte először Pasinjan, hogy hazája el is hagyná a szövetséget a parlament miniszterelnökhöz intézett kérdései alatt.
Az orosz–örmény viszony azután romlott meg, hogy szeptemberben Azerbajdzsán hadjárata felszámolta Hegyi-Karabahban az örmény szeparatisták uralmát, miközben Moszkva nem sietett Jereván segítségére.
Az örmény hatóságok szerint a régióba a korábbi, 2020-as konfliktus után állomásoztatott orosz békefenntartóknak kellett volna megállítani az azeri támadást, ám az oroszok szerint nem volt felhatalmazásuk beavatkozni. Moszkvát az örmények közeledése a Nyugathoz is dühítette, különösképpen az, hogy Örményország csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz, mely letartóztatási parancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.