Párizs is követi az olimpiát rendező városok példáját, és megszabadul a migránsoktól, házfoglalóktól, hajléktalanoktól és szexmunkásoktól, hogy ne rontsák az utcaképet az ötkarikás játékok idején – derült ki nyolcvan különböző jótékonysági szervezet friss jelentéséből.
„Reméltük, hogy most majd másképpen lesz, és az ügy érdekében hosszú ideje tettünk javaslatokat. Ma azonban kijelenthetjük, hogy a 2024-es párizsi olimpia nem különbözik majd az előzőktől, és teljesen kizárja a leginkább kiszolgáltatottakat” – idézte a France24 internetes oldala a jelentést.
A jótékonysági szervezetek elsősorban a francia rendőrség működését figyelték. Tudomásuk szerint
26 akciót hajtottak végre eddig az idén a migránstáborok felszámolására – majdnem annyit, mint 2022-ben összesen.
(Akkor 30 ilyen akció volt.)
Tavaly április óta összesen tíz, korábban migránsok által használt helyszínt tisztítottak meg, köztük egy egykori gyárépületet az olimpiai falu közelében, ahol összesen 1967 ember húzta meg magát.
Az arányokat jól mutatja, hogy tavaly összesen hatezer embert szállítottak el a menedékhelyéről, kétharmadukat a párizsi régión kívülre. A kormány és a rendőrség azonban azzal védekezik, hogy ennek semmi köze az olimpiához, a cél a főváros lakhatási válságának enyhítése.
„Ez az érv eddig is gyenge volt, most pedig már egy cseppet sem meggyőző” – fogalmaz a jelentés.
A főváros északi részén és a Párizzsal határos Vincennes-ben, ahol rengeteg szexmunkás dolgozik, az utóbbi időben még
fokozottabbá váltak a rendőrségi ellenőrzések, razziák és őrizetbe vételek, kitiltottak többtucatnyi embert.
„Idén nyáron Párizs és környéke olyannak mutathatja magát, amilyennek a hatóságok szeretnék: a fény steril városának, ahol a nyomor szinte láthatatlan, »tiszták« az utcák és az erdők, nincsenek koldusok, kábítószeresek és szexmunkások” – vonta le a következtetést a jelentés.
A munkában részt vevő segélyszervezetek „Az érem másik oldala” néven hozták létre a csoportjukat, és olyan közismert intézményeket tömörítenek, mint például a Medecins du Monde (Világ Orvosai), az Üdvhadsereg és az éhezés ellen küzdő Action Contre La Faim (ACF). Tiltakozó akciókat szerveztek, amelyek nagy figyelmet kaptak a francia és a nemzetközi sajtóban is, és támogatja a munkájukat Balakrishnan Rajagopal, az ENSZ megfelelő lakhatáshoz való joggal foglalkozó különmegbízottja.
„A kilakoltatások Párizs megszépítésére az olimpia előtt olyasmik, amiket Kína, India vagy sok már ország tett megaesemények előtt. Mivel indokolhatja ezt Franciaország?” – írta az X közösségi oldalon.
Az olimpiai szervezőbizottság a jelentéssel kapcsolatban ismét csak azzal védekezett, hogy nem felelős a rendőrségi akciókért. A párizsi regionális prefektúra kabinetigazgatója felel a rendőrségért és a biztonságért, szerinte viszont a jótékonysági szervezetek elrugaszkodnak a valóságtól.
„Azt akarják, hogy az olimpia varázsige legyen, ami lehetővé teszi, hogy megoldjuk a francia társadalom minden problémáját. De tudjuk, hogy mekkora nyomás alatt van a párizsi régió a szükségszállókat és a szociális bérlakásokat illetően” – nyilatkozta Christophe Noel du Payrat az AFP francia hírügynökségnek.
Ugyanezt hangoztatta a több olimpiai eseménynek otthont adó, szegény előváros, Seine-Saint-Denis polgármestere is.
Szeretném, ha ez felhívná a figyelmet arra, hogy a párizsi régióban a szükségszállók teljesen megteltek, és több helyre van szükségünk
– hangsúlyozta Stephane Trousse.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.