Június 6. és 9. között az unió 27 tagállamában több mint 400 millió ember szavazhat arról, hogy ki képviselje őket az Európai Parlamentben a következő öt évben. A közvélemény-kutatások azonban azt mutatják, hogy az eddigi centrista uralmat egy erős jobboldali hullám fogja megdönteni, ez pedig soha nem látott irányokba terelhetné a kontinenst.
Az európaiak ezen a héten járulnak az urnákhoz, ám az általában unalmasnak tartott EP-választásokat most hatalmas érdeklődés veszi körül, mivel esélyes, hogy teljesen átalakul a blokk hagyományos politikai tájképe.
A radikálisabb jobboldal és a populizmus az elmúlt évek válságai után erősen megerősödött, mivel a lakosság kezdi megunni a látszólag eredménytelen, balra húzó politikát. A hétvége után komoly változásokra lehet majd számítani az uniós törvényhozás összetételében
– nyilatkozta Tim Adams, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet elnök-vezérigazgatója a CNBC-nek. Szerinte nagy az esélye annak, hogy a bevándorlásellenesség, az euroszkepticizmus és a fiskális szigor mainstream politikává fog válni a kontinensen.
A tagállamok által megválasztott képviselőkből álló Európai Parlament dönt az uniós jogszabályokról és a költségvetésről, valamint a blokk egyéb intézményei, köztük a bizottság munkáját is ellenőrzi.
Az intézményt szinte a megalakulása óta centrista pártokból álló koalíciók vezették – ez jelenleg a jobbközép Európai Néppárt, a baloldali Szocialisták és Demokraták, valamint a liberális Renew Europe csoport szövetsége, amely több mint két évtizede vezeti a parlamenti törvényhozást. A hatalmuk azonban látszólag kezd megtörni, és a közvélemény-kutatások alapján jobbról kaphatnak gellert, ami miatt elveszíthetik szavazati többségüket.
A választásokon várhatóan két jobboldali csoport fog komoly győzelmet aratni:
Jobboldali szuperkoalíció épül az Európai ParlamentbenLe Pen és Meloni összefogna, miközben Von der Leyen is saját koalíciójának kibővítéséről álmodik. A június elején tartott EP-választásokon jobboldali győzelemhullámra számítanak az elemzők, a brüsszeli elit azonban nem akar kimaradni a vezető blokkból. |
Bár gyarapodásuk szinte garantált, annak kicsi a valószínűsége, hogy kicsavarják a centrista koalíció kezéből a hatalmat. Ahhoz azonban lesz elég súlyuk, hogy több népszerűtlen ügyet is megakadályozhassanak.
A radikálisabb és kisebb pártok jócskán megnövekedett támogatással számolhatnak, míg a korábbi vezető csoportok népszerűsége meredeken visszaesett. Ez látható Európa-szerte, és erre számítunk az EP-választásokon is
– áll az Európai Külkapcsolati Tanács januári jelentésében. A két éve tartó háború, a rekordmagas infláció és a blokk csökkenő tekintélye a nemzetközi politikában mind közrejátszott a jobboldali hullám elindításában.
Több kulcsfontosságú uniós tagállamban, köztük Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában és Hollandiában is úgy tűnik, hogy Európa-ellenes, populista vagy jobboldali pártok képviselőit fogják megválasztani. S bár az eredmények nem fogják alakítani a tagállamok kormányait, a közelgő nemzeti választásokra azonban komoly hatással lehetnek.
A politikai elemzők a mainstream pártok kudarcát és a radikálisabb hangok felerősödését azzal magyarázzák, hogy az EU-t hagyományosan irányító politika egyre messzebb van az átlag szavazó nézeteitől, főleg a jelenlegi gazdasági és geopolitikai helyzetben.
Ha a várt jobboldali hullám átcsap a parlamenten, és ezáltal az unió vezetésén is, több ügy is háttérbe szorulhat:
A jobboldal különleges helyzetben van, mivel sokkal könnyebben tudnának megegyezni a koalíciós ügyeikben, mint a centristák vagy akár a kisebb baloldal. Emiatt pedig akár még az Európai Néppártot is elcsábíthatnák a szocialisták mellől
– írta egy áprilisi jegyzetében Luigi Scazzieri, a Centre for European Reform független kutatóközpont vezető munkatársa, ám figyelmeztetett, hogy egyelőre még túl sok vita van a pártok között ahhoz, hogy egyesítsék az erőiket.
Ám még egy hivatalos szövetség nélkül is erős hatással lehetnek a törvényhozásra, valamint – még a szerényebb felmérések alapján is – elég képviselőjük lenne ahhoz, hogy lehetetlenné tegyék Ursula von der Leyen újraválasztását.
Von der Leyen a jobboldallal barátkozott, most brüsszeli közellenséggé váltA Melonival kötött barátságán múlhat, hogy továbbra is az Európai Bizottság élén maradhat-e. A szocialisták azonban megfenyegették Von der Leyent, hogy egy jobboldali szövetség esetében hátat fordítanak a német politikusnak. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.