Elfogadta azt az amerikai javaslatot a Hamász, hogy 16 nappal a háború lezárását célzó megállapodás első fázisa után elkezdődjenek a tárgyalások a túszok – köztük a katonák és a férfiak – szabadon bocsátásáról.
Ez a Reuters beszámolója szerint azt is jelenti, hogy
az iszlamista csoport elengedte azt a követelését, hogy előbb Izrael kötelezze el magát egy állandó tűzszünet mellett,
helyette megelégszik azzal, hogy ez a megállapodás első, hathetes fázisában kerüljön megvitatásra. Egy, a nemzetközi közvetítők segítségével zajló tárgyalásokhoz közeli forrás szerint a javaslat felvázolhatja egy megállapodás kereteit is – ha az izraeli kormány is jóváhagyja –, amely lezárhatja a kilenc hónapja tartó háborút a Hamász és Izrael között.
Benjámín Netanjáhú szóvivője szombaton nem kommentálta a hírügynökség értesülését, míg pénteken a hivatala arról beszélt, hogy a tárgyalások a jövő héten folytatódnak, ám hangsúlyozta a fennálló nézeteltéréseket. Ugyanakkor egy az izraeli tárgyalódelegációhoz köthető forrás szerint most valódi esély van a megállapodásra, ami
éles ellentétben áll a korábbi izraeli állásponttal, amely elfogadhatatlannak nevezte a Hamász követeléseit.
A háború a palesztin egészségügyi hatóságok szerint több mint 38 ezer gázai életét oltotta ki, és a Hamász október 7-i, 1200 halálos áldozatot követelő támadásával indult, amelynek során az iszlamista fegyveresek mintegy 250 túszt is ejtettek.
Az új javaslat értelmében a közvetítők garantálnák az ideiglenes tűzszünetet és a segélyek célba jutását, valamint az izraeli csapatok visszavonulását, miközben a tárgyalások folytatódnának.
A tűzszünetet és a túszok szabadon bocsátását célzó erőfeszítések felerősödtek az elmúlt napokban, miután az amerikai kormány szeretné még a novemberi elnökválasztás előtt tető alá hozni a megállapodást. Azonban több izraeli tisztviselő beszélt arról, hogy a háború az év végéig fog tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.