BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gigaösszeget fizethet Texasnak a Facebook

A közösségi oldal arcfelismerő szoftverének alkalmazása sértette az állam adatvédelmi törvényét. A Meta tagadja, hogy bármi rosszat tett volna, de nem először fizet a biometrikus adatok szabálytalan gyűjtése miatt.

A Facebook-tulajdonos Meta 1,4 milliárd dollárt (több mint 510 milliárd forint) fizet Texasnak, hogy lezárja azt az eljárást, melyet az állam azért indított a Facebook ellen, mert az arcfelismerő programja segítségével gyűjtött biometrikus adatokat a felhasználóiról.

Woman,Finger,Touch,Face,Id,Hologram,With,Biometric,Verification,,Virtual, meta
Engedély nélkül gyűjtött biometrikus adatokat a Meta Texas szerint, most mélyen a zsebébe kell nyúlnia Zuckerberg cégének / Fotó: Shutterstock

A legnagyobb ilyen megállapodás született Texas ügyvédei szerint

A megállapodás Texas ügyvédei szerint – köztük a felpereseket képviselő Keller Postman ügyvédi iroda – a legnagyobb összegű minden államot tekintve. A 2022-ben induló per továbbá az első nagy ügy, mely a Texas által 2009-ben hozott, a biometrikus adatok védelmét célzó törvényen alapul, melynek egyik kiegészítése akár jogsértésenként 25 ezer dolláros bírság kiszabását is lehetővé teszi – írja a Reuters.

Texas szerint a Facebook több milliárd esetben sértette meg a szabályt, 

amikor a felhasználók képein és videóin alkalmazta az arcfelismerést az időközben megszüntetett, címkézési javaslat szolgáltatása közben.

A Meta tagadja, hogy bármi rosszat tett volna, de akkor miért fizet?

A Meta ugyanakkor a hasonló egyezségeknél megszokott módon tagadja a jogsértést, és a cég szóvivője szerint elégedett azzal, hogy sikerült megoldani a kérdést, valamint 

gondolkozik texasi beruházásai bővítésén is, például egy új adatközpont ottani létrehozásán.

Ken Paxton texasi főügyész közleményében arról írt, hogy az állam elkötelezett a világ legnagyobb technológiai cégeivel is szembeszállni, és azokat felelősségre vonni, ha megsértik Texas törvényeit.

A Meta és Texas már májusban, a bírósági tárgyalás kezdete előtt hetekkel jelezték, hogy sikerült dűlőre jutniuk, míg Mark Zuckerberg cége 2020-ban Illinois államban egy, ugyancsak a biometrikus adatok miatt indított eljárást 650 millió dolláros egyezséggel zárt le.

Egy másik eljárásban az Alphabethez tartozó Google is pereskedik Texasszal az állam biometrikus adatokról szóló törvényeinek megsértése miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.