A jövő héten Moszkvába utazik Narendra Modi újraválasztott indiai kormányfő. Ez lesz az első oroszországi útja az ukrajnai invázió megkezdése óta, az oka pedig az, hogy India aggódik az egyre erősödő orosz–kínai kapcsolatok miatt.
„A mélyülő stratégiai együttműködés Oroszország és Kína között azért kellemetlen Újdelhi számára, mert olyan, mintha a legjobb barátod ágyba bújna az ellenségeddel” – mondta a Bloombergnek Szvaszti Rao, az indiai védelmi minisztérium alá tartozó Manohar Parrikar Institute For Defence Studies and Analyses kutatója.
Az indiai aggodalmakat jól mutatja, hogy ez lesz Modi első külföldi látogatása, amióta megkezdte harmadik terminusát kormányfőként; eddig a választások után elsőként valamelyik szomszédos államba utazott, most Vlagyimir Putyin elnökhöz megy.
India a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója, amely
Oroszország fontos energetikai piacává vált a nyugati szankciók kivetése óta.
Hatalmas mennyiségben vásárolja az orosz olajat, és azzal védekezik, hogy ezzel szívességet tesz a világnak, enélkül a jelenlegi duplája lenne az olajár.
Emellett jelentős mértékben függ az orosz fegyverszállítmányoktól is, bár a korábbi több mint 50 százalékról 36 százalékra zuhant Oroszország részesedése az indiai fegyverimportban.
Az indiai–kínai kapcsolatok viszont mélypontra zuhantak a 2020-as határ menti összecsapások óta.
Modi és Putyin témák széles körét tekinti majd át, bár jól értesült források szerint nem várható nagyszabású egyezmény megkötése. Az indiai miniszterelnök várhatóan július 8-án és 9-én tárgyal majd Moszkvában, ahonnan kétnapos látogatásra Ausztriába utazik.
Az Egyesült Államok folyamatosan próbálja erősíteni az együttműködést Indiával, hogy ellensúlyozza Kína ázsiai dominanciáját, ezért elnézi Újdelhi kapcsolatát Moszkvával.
Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes ugyan a múlt héten elismerte, hogy Washington aggódik az indiai–orosz katonai és technológiai együttműködés miatt, de
megbízik Indiában, és tovább szándékozik vele mélyíteni a kétoldalú kapcsolatot.
Lehet, hogy ez a bizalom sokba kerül majd, mert a kiépülő többpólusú világrend kiegészülhet Indiával is. Az amerikaiak a gyors profit reményében egy hatalmas gazdasági és katonai riválist, Kínát már felhúztak maguk mellé, most ugyanezt csinálják Indiával. A hindu nacionalista Modi köszöni szépen a segítséget, az ambíciói eddig is megvoltak, már csak ez hiányzott.
Modi látogatása egyértelműen újabb diplomáciai siker Putyin számára pár héttel a pekingi, majd észak-koreai látogatása után, ahol kölcsönös védelmi egyezményt kötött Kim Dzsongunnal.
India nem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz, az olajért nagyrészt az Egyesült Arab Emírségek devizájával, dirhammal fizet, és megtalálták a megoldást a nemzetközi fizetési rendszer kikerülésére is – igaz, ennek eredményeként az orosz vállalatok 8 milliárd rúpiát halmoztak fel indiai számlákon, amit nem tudtak elkölteni. (Egy rúpia 4,4 forint.)
Most ezt a pénzt indiai vállalatokba fektetik, és különböző termékeket, például elektronikai cikkeket, gyógyszereket, agrártermékeket vásárolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.