Európa már most is pánikban van egy második Donald Trump-elnökség és annak az amerikai külpolitikára gyakorolt hatásai miatt. Trump tegnap bejelentette, hogy James David Vance (született: James Donald Bowman) ohiói szenátor lesz az alelnökjelöltje, erre a riadalom még tovább fokozódott.
Donald Trumpot tapsvihar fogadta, amikor hétfőn megjelent a milwaukeei kongresszusi arénában, ez volt az első nyilvános szereplése az ellene elkövetett merénylet után. Bekötött füllel állt új alelnökjelöltje mellett, nézte a tömeget, amely tombolva kiabálta: „Harc! Harc! Harcolj!”
Vance ohiói szenátor jelölésével Trump a republikánus párt befolyásos emberei közül az egyik legelszigeteltebbet választotta alelnökjelöltjének. Az egykori Trump-kritikusból lett Trump-hívő hevesen ellenzi Ukrajna megsegítését, és folyamatosan bírálja Európát, mondván, az öreg kontinens túlságosan is függ az Egyesült Államok külpolitikai és katonai segítségétől.
Egy magas rangú uniós tisztviselő a Politico című lapnak úgy vélekedett, hogy Vance kinevezése katasztrófa Ukrajna számára, és ezáltal Brüsszel azon erőfeszítései számára is, hogy támogassa az országot az orosz agresszióval szemben. A brüsszeli lap a februári müncheni biztonsági konferencián beszélgetett a szenátorral, aki világossá tette álláspontját:
Egyszerűen nincs meg a gyártási kapacitásunk ahhoz, hogy a végtelenségig támogassunk egy szárazföldi háborút Kelet-Európában.
„A vezetők feladata, hogy ezt a lakosság számára is kifejezzék. Meddig fog ez még tartani? Mennyibe fog ez várhatóan kerülni? És ami még fontosabb, hogyan fogjuk előállítani az ukránok támogatásához szükséges fegyvereket?” – tette hozzá. Vance azzal is egyértelművé tette hozzáállását, hogy kihagyta a szenátorok kétpárti csoportjának Zelenszkijjel való találkozóját Münchenben, továbbá kifejezte azt a nézetét, hogy Ukrajnának végül területeket kell átengednie Oroszországnak.
Vance szkepticizmusa a szabályokon alapuló nemzetközi rend alapvető alapjaival kapcsolatban túlmutat a külpolitikán. Az ohiói szenátor írt egy könyvet Hillbilly Elegy címmel, amelyben a gyerekkorát írja le. Az amerikai rozsdaövezetben, a lepusztult, egykor virágzó, ám a globalizáció miatt a többnyire Kínába kiszervezett termelés miatt legatyásodott iparvidéken nőtt fel.
Régóta kiáll az amerikai munkások ügye és az amerikai feldolgozóipar fontossága mellett. Nem lesz meglepetés, ha a várakozások szerint novemberben Trumpot megválasztják, és ő lesz az alelnök, akkor a gazdasági befelé fordulást, az amerikai ipar és feldolgozóipar megerősítését, valamint a Kínával szembeni erőteljesebb fellépést fogja szorgalmazni – tökéletes szinkronban lesz Trump eddigi irányvonalával.
A 39 éves Vance nézetei a transzatlanti kapcsolatokról azonban nem csak Ukrajna számára jelentik az elapadó amerikai támogatást. A szenátusban áprilisban tartott beszédében különösen Németországot támadta, amely Európa az Egyesült Államoktól függ a védelem és a biztonság terén.
Elég világossá tudtuk tenni Európa és a világ többi része számára, hogy Amerika nem tud a végtelenségig biankó csekkeket kiállítani
– mondta.
Trump választása mély politikai megfontolásokat tükröz. A fiatal, 39 éves szenátor alelnökjelöltté választása saját politikai öröksége továbbvitelének kezdete. Röviden: Vance a MAGA (Trump mozgalma, Make America Great Again) örököse.
A választás nemcsak a 81 éves Bidennel rajzol igen erős kontrasztot, de a jelenlegi alelnökkel, Kamala Harrisszel is. Harris washingtoni viszonylatban ugyan fiatal, de így is jó tíz évvel idősebb Vance-nél.
Vance nagyon hasznos Trump számára: fiatal, nagy televíziós gyakorlata van, jók a kapcsolatai a vastag pénztárcájú szilícium-völgyi adományozói bázissal, amely egészen a közelmúltig roppant óvatos volt a Republikánus Párttal szemben, lévén hagyományosan demokrata beállítottságú.
Az elnökválasztás szempontjából azonban a republikánusok szerint a legfontosabbak azok a kapcsolatok, amelyeket reményeik szerint a legjobban meggyőzni vágyott ingadozó államok kékgalléros szavazóival tud kialakítani.
Maga Trump is megjegyezte saját közösségi oldalán, hogy szerinte Vance vonzó lehet a rozsdaövezetben és a középnyugat felső régióiban: „Erősen azokra az emberekre fog összpontosítani, akikért olyan ragyogóan harcolt, az amerikai munkásokra és farmerekre
A republikánusok azt várják tőle, hogy a kampány állandó szereplője lesz.
A katolikus hitre 2019-ben áttért háromgyermekes Vance elmúlt években tett megjegyzéseit azonban szinte biztosan felhasználják majd ellene, amikor a demokraták azon dolgoznak, hogy Trump előnyét csökkentsék az ingadozó államokban. Az amerikai közéletben, főleg a választási kampányokban az abortusz központi kérdésnek számít.
Vance tavaly gyilkosságnak nevezte az abortuszt, és a 2022-es szenátusi verseny során azt mondta, hogy megszavazná az országos 15 hetes abortuszkorlátozást. Ugyanebben a kampányban fenntartásait fejezte ki a nemi erőszak és vérfertőzés esetére vonatkozó abortuszkivételekkel kapcsolatban is.
„Nem arról van szó, hogy egy nőt arra kell-e kényszeríteni, hogy kihordjon egy gyermeket, hanem arról, hogy hagyni kell-e egy gyermeket élni, még akkor is, ha a gyermek születésének körülményei valamilyen módon kellemetlenek vagy problémát jelentenek a társadalom számára” – fejtette ki álláspontját, bár később hozzátette, hogy támogatja az „észszerű kivételeket”.
Vance-t nem csak az abortusszal kapcsolatos álláspontja miatt lehet támadni. Szenátusi pályafutása során kemény bírálatokkal szembesült, miután megkérdőjelezte a válások elterjedtségét, mondván, hogy a szexuális forradalom egyik nagy trükkje az, hogy az erőszakos és boldogtalan házasságban élő emberek
úgy cserélgethetik a házastársukat, mint az alsóneműjüket.
A demokraták hétfőn le is csaptak erre a vonalra, arra figyelmeztetve, hogy Vance támogatná az abortusz betiltására irányuló törekvéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.