Hetven diákkal – köztük a magyar Varga Leventével – célba ért az Északi-sarkon az 50 Let Pobjedi orosz atomjégtörő. A hajó a Tudás jégtörője nevű expedíció résztvevőit szállította, az expedíciót immár ötödször szervezték meg. A diákok kitűzték az Északi-sarkon saját országuk zászlaját.
Hatalmas büszkeség töltött el, amikor láttam a magyar nemzeti zászlót lobogni az Északi-sarkon. „Életre szóló élmény volt eljutni a Föld legészakibb pontjára, az út során rengeteg új barátra tettem szert, nagyon jó és befogadó a társaság” – mondta Varga Levente a Roszatom közleménye szerint, műholdas kapcsolaton át. Az expedíciót a Roszatom támogatta.
A Tudás jégtörője elnevezésű projekt a Roszatom és vállalatainak korai pályaorientációs programjai közé tartozik. A vállalat a szakember-utánpótlást az orosz egyetemeken speciális tudást adó tanszékek létrehozásával, ösztöndíjas és egyéb támogató programokkal, gyakorlati képzésekkel, szakmai gyakorlatokkal is segíti és a legjobb hallgatóknak munkalehetőséget biztosít már az egyetem alatt.
Az Északi-sark jegére szállva az atomjégtörő kapitánya, Ruszlan Szaszov elmondta, hogy az expedíció a terv szerint halad. A jégtörő pontosan azon a napon érte el a sarkot, amikor 47 éve a világon első hajóként az Arktyika nevű szovjet atomjégtörő. (Korábban atom-tengeralattjárók már jártak az Északi-sarkon). A kapitány azt is elmondta, hogy visszafelé útba ejtik a Ferenc József-földet, majd augusztus 22-én érkezik vissza az expedíciót szállító atomjégtörő Murmanszkba.
Az Északi-sark-expedíció résztvevői az út során
Az orosz diákok mellett Bangladesből, Dél-Afrikából, Fehéroroszországból, Indiából, Irakból, Kazahsztánból, Kamerunból, Kínából, Kirgíziából, Magyarországról, Mongóliából, Örményországból, Tunéziából és Üzbegisztánból érkezett fiatalok vesznek részt.
Az orosz atomjégtörő-flotta 7 egységből áll jelenleg, élén a legújabb generációt képviselő három univerzális atomjégtörővel, az Arktyikával, a Szibírrel és az Urállal. A korábbi generációhoz tartozik az expedícióban részt vevő 50 Let Pobjedi, amely a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő. Műszaki adottságai lehetővé teszik bevetését az Északi-tenger bármely, jéggel borított területén a hajókaravánok átvezetéséhez, a jég fogságába került hajók mentéséhez és expedíciók célba juttatásához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.