Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a Rosszija 1 tévécsatorna híradójának adott interjúban kijelentette, hogy felkészíti a köztársaság polgárait a lemondására.
„Mindenki a következőképpen gondolkodik: 30 év sok idő, és csak néhány ember dolgozik (elnökként) 30 éven át. És az emberek megszokták őt és senki mást. Ez tévedés. Én felkészítem az embereket a lemondásomra, nem akarok csalódást okozni vagy kudarcot vallani” – ismertette az interjúnak ezt a részletét az orosz TASZSZ hírügynökség.
Lukasenka emlékeztetett, hogy módosították a fehérorosz alkotmány a változásokhoz.
De nem forradalomként akarjuk a változásokat. Én az evolúciós, de nem a forradalmi változások híve vagyok. És az elmúlt években sokat tettünk azért, hogy felépítsük azt, amit most látnak
– tette hozzá az elnök.
Lukasenka 1994 óta van hatalmon, és az persze nagy kérdés, hogy mikor tervezi a távozást. Az állami média ugyanis februárban még azt közölte, hogy indulni fog a 2025-ben rendezendő elnökválasztáson.
Az elnök már a múltban is többször meglebegtette a távozását, de ez eddig még mindig elmaradt. Jövőre már hetedszer választanák meg, és szigorúan ellenőrzött választásra lehet számítani, a rezsim nem akarja megengedni, hogy megismétlődjenek a 2020-as tömegtüntetések.
Az elnök által is említett alkotmánymódosítást 2022 februárjában hagyták jóvá népszavazáson, a változtatások között szerepelt a volt elnökök élethosszig tartó bírói mentelmi joga, valamint a Lukasenka elnök utódaira vonatkozó kétszer ötéves elnöki mandátumkorlátozás bevezetése.
Legszorosabb szövetségese, Oroszország állítólag elszabadult hajóágyúnak tekinti Lukasenkát, és nyomást gyakorol rá, hogy korlátozza a hatalmát. Elemzők szerint elképzelhető, hogy Lukasenka úgy kerüli meg a problémát, hogy lemond, korlátozza az elnöki hatalmat, és átveszi az alkotmánymódosítással létrehozott Összfehéroroszországi Népi Gyűlés, a törvényhozással párhuzamosan működő új kormányzati szerv elnöki posztját.
Az új szervezet ugyanis igen széles jogköröket kapott, kinevezi például a választási bizottságok tagjait, háborút indíthat és jogi eljárással elmozdíthatja az államfőt.
Az említett interjúban a fehérorosz elnök beszélt a csapatösszevonásról is az ukrán határon, valamint az ukránok kurszki betörésének esetleges következményeiről, nukleáris csapásról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.