BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már háromszázan haltak meg a bangladesi diáktüntetéseken, a kormányfő elmenekült az országból

Teljes a fejetlenség Bangladesben. A kvótarendszer miatt kirobbant tüntetések során már legalább háromszázan haltak meg, miközben a rendőrök már éles fegyverrel lőttek a felháborodott tömegbe. A kormány kijárási tilalmat rendelt el, illetve a tüntetőket terroristának bélyegezték. A bangladesi miniszterelnök hétfőn lemondott, majd katonai helikopterrel menekült el az országból.

Legkevesebb háromszázra nőtt Bangladesben az egész országra kiterjedő kormányellenes diáktüntetéseken történt összecsapások halálos áldozatainak száma – közölte hétfőn a rendőrség. A Prothom Alo című helyi napilap néhány órával korábbi beszámolója szerint vasárnap legalább 95 ember, köztük legkevesebb 14 rendőr vesztette életét, több százan pedig megsebesültek az ellenzéki demonstrálók és a biztonsági erők, valamint a kormányzó Awami Liga pártot támogató aktivisták között folyó erőszakos cselekményekben.

Banglades
tüntetés
zavargás
Már háromszáz felett a bangladesi halálos áldozatok száma, lemondott és elmenekült a kormányfő / Fotó: AFP

A halálos zavargások közben, hétfőn lemondott a bangladesi miniszterelnök, Vazed Haszina. A kormányfőt katonai helikopterrel menekítették ki az országból, Indiában keresett menedéket.

A hadsereg hétfőn közölte, hogy főparancsnoka, Vaker-Uz-Zaman tábornok a nap folyamán „beszédet intéz a nemzethez”, miután a tiltakozók arra szólították fel a demonstrációkkal szimpatizáló lakosságot, hogy a vasárnap elrendelt kijárási tilalom ellenére vonuljanak a fővárosba, Dakkába, hogy lemondásra szólítsák fel Vazed Haszina miniszterelnököt.

Hírügynökségi jelentések, valamit televíziós felvételek tanúsága szerint a kormányfő lemondását követelő, több tízezer tüntető szétoszlatására a rendőrök vasárnap könnygázt, gumilövedékeket, sokkológránátokat vetettek be, de 

éles lőszerrel is tüzeltek a tüntetőkre, akik közül többen szintén lőfegyverrel vettek részt az összetűzésekben.

Dakkában a javarészt egyetemistákból álló megmozdulás résztvevői járműveket és a kormánypárt több irodáját felgyújtották, elfoglaltak egy kórházat, és lezárták a főbb autóutakat. Emellett polgári engedetlenségi akciót hirdettek, és felszólították a lakosságot, hogy ne fizesse be az adókat és közüzemi díjakat, továbbá ne dolgozzon vasárnap, amely egyébként munkanap Bangladesben.

Haszina a nemzetbiztonsági testület vasárnapi ülése után bűnözőknek nevezte, és szabotázzsal vádolta az ellene tüntetőket. Az azóta lemondott kormányfő még vasárnap felszólította híveit, hogy kemény kézzel lépjenek fel a „terroristákkal” szemben.

A dakkai kormány vasárnaptól határozatlan ideig országos éjszakai kijárási tilalmat, hétfőtől pedig három nap munkaszünetet rendelt el, és felfüggesztette az internetszolgáltatást az országban. A zavargások miatt több városban iskolákat és egyetemeket zártak be.

A tömeges tiltakozások a múlt hónapban törtek ki az országban egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn. 

Eközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége, ami több esélyt adna a megélhetésre. A júliusi tömegtüntetések idején mintegy 150-en vesztették életüket, ezrek sérültek meg, és mintegy tízezer embert tartóztattak le. A kormányellenes tüntetések egy időre szüneteltek, miután a kvóták nagy részét a legfelsőbb bíróság eltörölte, de az utóbbi napokban szórványosan újrakezdődtek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.