Az Európai Unió ideiglenes dömpingellenes vámot vezetett be a Kínából származó biodízel behozatalára. A hat hónapra szóló döntés értelmében a tarifák gyártótól függően 12,8 és 36,4 százalék között mozognak. A vámok minden típusú biodízelre vonatkoznak, növényi és állati eredetűek egyaránt, tiszta formában vagy üzemanyag-keverékek részeként.
A határozat az Európai Bizottság által az európai bioüzemanyag-gyártók panaszai alapján lefolytatott vizsgálat után született. Az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség (T&E) támogatta a kínai biodízelre kivetett dömpingellenes vámok bevezetését az európai piac védelme érdekében, egyben szorgalmazta a nyersanyagok eredetének szigorúbb ellenőrzését és az ellátási láncok átláthatóságát, hogy megakadályozzák a szabályok megkerülését.
A július 4-től élő uniós büntetővámokról a végleges döntést novemberig hozzák meg, addig csak adminisztrálják a pluszterhet, fizetni csak akkor kell, ha a vámok életben is maradnak. Így vannak ezzel a kínaiak is, akiknek a főként Franciaországból érkező brandy túl alacsony ára lett gyanús, és amire a Kínai Szeszesital-gyártók Szövetsége hívta fel a kereskedelmi minisztérium illetékeseinek figyelmét, hozzátéve, hogy az importbrandy hirtelen 15,9 százalékos árcsökkentése piacszerzési praktikára utalhat, ezzel a dömpingárral viszont károkat okoztak a becsületesen dolgozó helyi szeszgyártóknak.
Az EU lakosságának 65 százalékát képviselő 15 tagállam minősített többségének a támogatását kell megnyerni a végleges, valójában azonban csak öt évre szóló egységes és kötelezően alkalmazandó vámteher kivetéséhez.
A bizonytalan országoknak költség-haszon elemzést kell végezniük, értékelve a Kínával való kereskedelmi háború kockázatait is,
hiszen a távol-keleti ország minden fórumon hangsúlyosan jelezte már, hogy széles körű megtorlással reagál majd az EU exportszabályozó lépéseire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.