Szinte soha nem látott ütemű népszerűsödést, erősödést tudhat maga mögött a német radikális párt, az AfD, amely továbbra is gőzerővel készül a vasárnapi türingiai és szászországi tartományi választásokra. Győzelmüket minden eszközzel igyekeznek bebiztosítani, most a szélenergiával kapcsolatos diskurzust helyezték kampányuk középpontjába.
Összességében szigorítanák a turbinák tervezési szabályait,
a mostaninál nagyobb arányú energiatároló kapacitás kiépítését írnák elő, és azt is meghatároznák, hogy a szélenergia legfeljebb mekkora arányt képviselhet az energiamixben.
Ez azonban mind-mind mellékes ahhoz képest, hogy az AfD jelöltjei a közösségi médiát is elárasztják olyan bejegyzéseikkel, amelyek szerint a megújuló energia nagyarányú használata végső soron a fogyasztók energiaszámláit növeli.
Az üzenetek nagy visszhangot váltottak ki a balközép szövetségi kormányból, amelyik következetesen igyekszik csúcsra pörgetni a zöldenergiát, ugyanakkor
a vidékieknek, akik semmiképpen sem akarnak többet fizetni az energiáért, sok esetben szimpatikusak az AfD üzenetei.
Az ellátásbiztonság és az energetika amúgy is beférkőzött a német háztartások mindennapjaiba, emlékezetes, hogy az energiaválság idején Európa legnagyobb gazdasága került a legnehezebb helyzetbe, a lakosság „spórolási versenyeket” tartott közösségi portálokon, és talán Németország volt az egyetlen, ahol valóban valamivel lejjebb tekerték a radiátorokat 2022 telén.
Borítékolni persze nem lehet a vasárnapi AfD-győzelmet, de tény, hogy a párt 30 százalék körül áll Türingiában és Szászországban, azaz két keleti tartományban.
Ha nyernek, indul a csiki-csuki, ugyanis a pártok egyaránt elutasítják a közös kormányzást az AfD-vel. Az azonban reális, hogy a párt magas támogatottságának köszönhetően lelassítja a projekteket, és kiélezi a szélenergiáról folyó általános diskurzust – hasonlót már a migráció esetében lehetett látni.
Azonnal általános lépéseket fogunk tenni azért, hogy ne épüljön több szélturbina itt Szászországban
– mondta Jan Zwerg, az AfD szászországi energiapolitikai szóvivője. Ha ez megvalósul, akkor
veszélybe kerülnek a általános zöldenergia-célok
Németországban, ugyanis éppen a keleti tartományok azok, amelyek – alacsonyabb népsűrűségük következtében – alkalmas terepet biztosíthatnának a megújulóenergia projektek telepítéséhez. Összességében az AfD egy, a társadalomban már meglévő ellenállást lovagol meg, erősít fel. Ugyanis a gazdasági lassulás közepette a lakosság nem támogatja a zöldenergia terjedéséhez szükséges drága beruházásokat – mondják a szakértők.
A számok beszédesek:
Vannak kivételes helyzetek is. Például Chemnitzben a polgárok kifejezetten ellenzik két szélkerék építését, ugyanis az a lakosság szerint csökkenti az ingatlanok értékét és rontja a tájképet. Érdekes módon itt töretlenül nő az AfD népszerűsége. „Ez nem jobb vagy baloldali kérdés. Ez egyszerűen mindegyikőnk életét befolyásolja” – mondta Frank Stuehmer, a polgári kezdeményezés vezetője. Vannak az AfD által támogatott tiltakozásoknak eredményei is: az egyik fejlesztő szóvivője a Reutersnek annyit mondott, immár az határozza meg a következő beruházáshelyszínét, hogy a környéken mennyire erős az AfD.
Szászországban és Türingiában összesen mindössze 16 új turbina épült 2023-ban, míg a 16 német tartományban összesen 745 készült el.
Ha az AfD nyer, akkor átveszik azt a szabályt, ami szerint a szélturbinákat a lakóterületektől a magasságuk tízszeresével megegyező távolságra kell elhelyezni. Emellett a radikális párt szerint
a megújulók terjedését kísérő átviteli és elosztóhálózatok szükséges bővítése végső soron magasabb fogyasztói áramárakat vonhat maga után.
A vásárlóerővel kiigazított energiaárak már így is 22 százalékkal magasabbak Németország keleti részén, mint nyugaton, az olló tehát tovább is nyílhat – derül ki a Verivox számításaiból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.