A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (NPB) nem jutalmazza pénzzel a jelenleg is Párizsban zajló játékok érmeseit, azonban az ép sportolókhoz hasonlóan sok ország honorálja anyagilag is a sikert.
A CNBC összeállítása szerint messze Szingapúr a legnagyvonalúbb, 380 ezer amerikai dollárnak megfelelő összeg jár az arany-, 230 ezer az ezüst- és 115 ezer a bronzéremért. (Egy dollár 354,2 forint.)
A második helyen Izrael áll 273 ezer, 192 ezer, illetve 137 ezer dollárral, a harmadik pedig Malajzia 230 ezer, 70 ezer és 23 ezer dollárral. A magyar paralimpikonok sem panaszkodhatnak, a jutalmuk összegét 43 százalékkal, 25, 17,85, illetve 14,25 millió forintra emelte a kormány, és támogatják a paralimpikonok fizikoterápiás kezelését is. Az első magyar érem meg is született, az első versenynapon nyert Konkoly Zsófia 400 méteres gyorsúszásban.
Kanadában, Spanyolországban, Malajziában, Ausztráliában, Izraelben, Dél-Koreában és a vendéglátó Franciaországban nem tesznek különbséget a jutalmazás terén az olimpiai és paralimpiai érmesek között.
Japánban ez csak az ezüst- és a bronzérmesekre igaz, az aranyért viszont az utóbbiak jóval kevesebb pénzt, csak hárommillió jent kapnak, míg az ép sportolók ötmilliót. (Egy japán jen 2,44 forint.)
A legnagyobb különbséget Hongkongban és Szingapúrban teszik az olimpikonok és paralimpikonok között.
Bár Hongkongban Tokió óta majdnem a duplájára emelték az utóbbiak jutalmát, az aranyérmes csak 1,5 millió hongkongi dollárt kap, míg olimpikon esetén ez az összeg hatmillió dollár. (Egy hongkongi dollár 45,42 forint.) Hasonló a helyzet a többi érem esetében is.
Szingapúrban is csak fele annyi jutalmat kapnak a paralimpiai győztesek, míg a britek még rosszabbul járnak, egyáltalán nem kapnak pénzt az érmekért, csak éves edzésösztöndíjban részesülnek.
Azt nem tudta kideríteni a portál, hogy pontosan mekkora jutalmat kapnak a paralimpia kínai győztesei, mert ez régiótól és eseménytől függ. Pedig
Kína küldte a legnagyobb, 282 sportolóból álló küldöttséget a párizsi rendezvényre,
őket Brazília követi 255 sportolóval. A házigazda Franciaországot 237, Magyarországot 39 sportoló képviseli.
A paralimpián részt vevők és a fogyatékkal élő nézők számára külön gondot okoz a tömegközlekedés: a Párizs központjában járó buszok ugyan képesek kerekesszéket szállítani, a kötött pályás közlekedési eszközöknek – metró, villamos és az elővárosi RER-rendszer – azonban csupán a negyedük. A több mint háromszáz metróállomás közül csak 29 közelíthető meg kerekesszékkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.