Nemzetközi jogilag is elismert orosz területekről van szó, amelyekre nem is tart igény Ukrajna – reagált az Oeconomus Alapítvány igazgatója arra, hogy mintegy ezer ukrán katona áttörte a határt, és benyomult Oroszországba. Anton Bendarzsevszkij szerint nem arról van szó, hogy Kijev igényt tartana ezekre a területekre, és megpróbálná „megvetni ott a lábát”. Az ukrán tervek elsősorban a 2022 óta elveszített donyecki területek visszaszerzéséről szólnak.
A helyzet megértéséhez azonban látni kell, hogy az eddigiekhez képest– ugyan továbbra is lassan halad –
felgyorsult az orosz előrenyomulás Donbaszban, köszönhetően az oda átcsoportosított erőknek.
Az elmúlt héten 4-5 kilométert nyomultak előre az orosz csapatok, ami jelentősen gyorsabb, mint az eddigi, heti pár száz méter
– hangsúlyozta.
Erre válaszolhatott a betöréssel Ukrajna. Sikeresen megtalálták, hogy hol gyenge az orosz védvonal, és ott át is tudtak törni – ez pedig azt üzenheti, hogy Oroszország nem tudja megvédeni a határvonalát, így az erők „visszairányítására” van szükség. Ennek eredménye pedig az lehet, hogy a fronton lelassul az orosz előrenyomulás üteme,
stratégiai manőverről van tehát szó
– összegezte a helyzetet a szakértő. „Időt nyerhetnek” az ukránok – tette hozzá.
Erődemonstrációra van szüksége Ukrajnának, bármilyen béketárgyalás előtt.
Nem reális, hogy az elmúlt két és fél évben elfoglalt területeket visszaszerezzék, de a tárgyalási pozícióin javíthat Ukrajna, ha hasonló akciókat indít. Anton Bendarzsevszkij szerint az orosz „békejavaslat” inkább ultimátum, kizárólag orosz érdekeket szolgál, csak Ukrajna teljes legyőzése esetén lehet realitása. A terv ukrán választ követel, be kell bizonyítaniuk, hogy tudnak sikereket elérni.
Tény, hogy
a mostani orosz előrenyomulási ütemet figyelembe véve 14-15 évre lenne szüksége az orosz csapatoknak ahhoz, hogy a béketervükben vázolt területeket valóban megszerezzék.
Az ukrán társadalomban a háború támogatottsága valamennyit ugyan csökkent, de még mindig 70 százalék feletti, ami igen magas – hangsúlyozta Bendarzsevszkij. Ennek két oka lehet: egyrészt a mostani háború tragikus ugyan, de mégsem mérhető össze a második világháború totalitárius jellegével. Nincsenek szőnyegbombázások, nem halnak meg milliók, viszont Ukrajna nagy részén „működik az élet”. Összességében az Ukrán társadalom valószínűleg megértette:
nincs más választásuk
– véli a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.