BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemcsak Kurszknál, Zaporizzsjánál is bombáznak az ukránok

Európa legnagyobb atomerőművénél ismét robbanás hallatszott. Az ukrán hadsereg drónnal hajtotta végre az akcióját.

Az elmúlt szűk két hétben az orosz–ukrán háború kapcsán szinte mindenki a kurszki eseményekre figyel, azonban a többi frontszakaszon is zajlanak az események. A zaporizzsjai atomerőmű orosz vezetősége szombaton arról számolt be, hogy az ukrán hadsereg egy drónja robbanótöltetet dobott le az erőmű előtti útra, kárt téve az infrastruktúrában, és veszélyeztetve az utat használókat – írta a Reuters.

Zaporizzsjai atomerőmű, orosz-ukrán háború
Az orosz–ukrán háború kitörése óta rendszeresen bekerül a hírekbe a zaporizzsjai atomerőmű / Fotó: AFP

Mint ismert, az Ukrajnában található zaporizzsjai erőművet, Európa legnagyobb atomerőművét nem sokkal az invázió kezdete után vonta ellenőrzése alá Oroszország. A háború kezdete óta Moszkva és Kijev többször is megvádolta egymást azzal, hogy szabotálni próbálják az erőmű működését és veszélyeztetik a létesítmény biztonságát.

A mostani robbantás Oroszország számára a lehető legrosszabbkor történt, ugyanis most erre a térségre is koncentrálnia kell, miközben az ukrán hadsereg augusztus 6. óta immár 82 települést vett ellenőrzése alá 1150 négyzetkilométernyi területen a kurszki régióban.

A Kreml Roman Usztyinovon, Oroszország megbízott bécsi képviselőjén keresztül jelezte, hogy a zaporizzsjai erőmű elleni szombati támadást szeretné megvitatni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetésével. Moszkva azt szeretné elérni, hogy a NAÜ figyelmeztesse Ukrajnát, hogy ne hajtson végre hasonló akciókat.

A zaporizzsjai erőmű jelenleg nem aktív, hat szunnyadó reaktora van, a létesítmény mindössze annyi energiát termel és használ, amennyi a nukleáris anyagok hűvösen tartásához és a meghibásodások megelőzéséhez szükséges.

Az ukránok lengyel segítséggel robbanthatták fel az Északi Áramlatot

Az Északi Áramlat gázvezeték elleni szabotázsakcióért felelős ukrán alakulat valószínűleg segítséget kapott Lengyelországtól a művelethez – állítja a német hírszerzés korábbi vezetője, August Hanning.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.