BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
migráns kanári-szigetek

Migránsokba fulladnak a Kanári-szigeteken

A spanyol hatóságok szerint év végéig további 150 ezer menekültre számítanak. A Kanári-szigetek kétségbeesett lakói Von der Leyent is meghívták, hogy a Bizottság vezetője a saját szemével lássa a migránsválság hatását a kis közösségekre.

A Spanyolországhoz tartozó atlanti-óceáni Kanári-szigetek sok dél-európai területhez hasonlóan a migránsválság frontvonalán rekedt, partjaira pedig évente több százezer ember érkezik, akiknek az ellátásához vagy elszállításához az Európai Unió alig ad segítséget – írta a Reuters.

migráns kanári-szigetek
A Kanári-szigetek partjaira idén több százezer migráns érkezhet / Fotó: AFP

Az Afrika partjaihoz közeli szigetcsoport 2023 óta az embercsempészek kedvenc célpontja lett: a helyiek becslései alapján az utóbbi egy évben naponta legalább 45 menekült érte el partjaikat, akik egyre nagyobb problémát okoznak a 2 millió fős közösség számára.

Általában azonban a migránsok több ezer főt szállító hajóflottákkal érkeznek, és leggyakrabban a kisebb szigeteken kötnek ki, ahol gyorsan túlterhelik a hatóságokat és a számukra fenntartott, kis méretű szálláshelyeket, valamint az egészségügyet és a helyi boltokat.

Nyáron a veszélyes tengeri körülmények ellenére is óriási hullámokban érkeztek, szeptembertől kezdődően azonban teljes lesz a válsághelyzet. A helyi közösségek nem tudnak egyedül megbirkózni ezzel a problémával 

– mondta Fernando Clavijo helyi politikai vezető a Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök látogatása után tartott sajtótájékoztatón. A spanyol hatóságok szerint idén akár 150 ezerrel több afrikai migráns is vállalhatja a veszélyes átkelést a Kanári-szigetekre, ahol már eddig is több mint 20 ezer illegális bevándorlóval kellett megküzdeniük.

Megrohamozták az illegális bevándorlók a Kanári-szigeteket

Egy nap alatt több mint ezer illegális bevándorló érkezett csónakokkal a spanyolországi Kanári-szigetekre. A tengeri mentőszolgálat tájékoztatása szerint a hét bárka többsége Teneriféhez és Gran Canariához volt a legközelebb, ezért ezeknek a szigeteknek a kikötőibe kísérték őket.

Közülük a legtöbben Maliból, az ott zajló fegyveres konfliktus elől menekültek ide, ám Gambiától Pakisztánig szinte mindenhonnan érkeztek már bevándorlók, akik átmenetileg vagy tartósan a szigeteken akarnak maradni.

Történelmi szintre nőtt a migránsválság

Az Afrikából a spanyol szigetvilágba tartó, gyakran veszélyes hajóúton utazók száma hónapok óta rekordot rekordra dönt. Miközben Európát sem kerüli el továbbra sem a nagyarányú afrikai illegális migráció, a Kanári-szigetek különösen nagy terhet viselnek.

A közösség azonban a partjaikhoz érkező tömegek példátlan mérete ellenére sem a spanyol kormánytól, sem pedig az Európai Uniótól nem kap elegendő támogatást. A közösség ezért felszólította Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy látogassa meg őket, és nézze meg, hogy néz ki az illegális migráció testközelből.

Kontinensünknek ismét a déli határokra kell figyelnie. Az elmúlt években elkényelmesedtünk, ám a migrációs nyomás most nagyobb, mint valaha, ez pedig veszélyt jelent az identitásunkra, a jólétünkre, a biztonságunkra és a szabadságunkra is 

– jelentette ki Alfonso Cabello, a Kanári-szigetek kormányának szóvivője, hangsúlyozva, hogy tavalyhoz képest 126 százalékkal nőtt az Afrikából érkező kis hajók száma, amelyek utasait nem tudják hol elszállásolni.

Elegük lett a Kanári-szigeteken élőknek: többen éhségsztrájkba kezdtek a fenntarthatatlan állapotok miatt

Megfizethetetlenné tette az életet, és környezeti vészhelyzeteket vált ki a Kanári-szigetek fenntarthatatlan turisztikai modellje. A helyiek a spanyol szigetcsoport idegenforgalmi ágazatának sürgős újragondolását és a turisták számának befagyasztását kérik emiatt.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.