Donald Trump csütörtökön bejelentette, hogy ha megnyeri a november 5-i elnökválasztást, akkor Elon Musk vezetésével kormányzati hatékonysági bizottságot hoz létre – írja a Reuters.
A republikánus elnökjelölt a New York Economic Clubban szólalt fel, ahol azt is ígérte, hogy
csökkenti a társasági adókulcsokat a belföldön termelő vállalatok számára, alacsony adókulcsú zónákat hoz létre szövetségi területeken, ahol az építőipari cégeket új otthonok építésére ösztönözné, és létrehozna egy szuverén vagyonalapot.
„Trump hetek óta tárgyalt a hatékonysági bizottság ötletéről a segítőivel” – mondták a Reutersnek névtelen források. Trump csütörtöki beszéde volt azonban az első alkalom, hogy nyilvánosan beszélt az elképzelésről. Trump nem részletezte, hogyan fog működni Elon Musk vezetésével a bizottság, de azt mondta, hogy a megalakításától számított hat hónapon belül tervet dolgoz ki a csalások és a helytelen kifizetések felszámolására. Trump egykori pénzügyminisztere, Steve Mnuchin, valamint Scott Bessent és John Paulson pénzügyi szakemberek is részt vesznek a munkában.
Elon Musk egy augusztus 19-i podcastben már elmondta, hogy egyeztetett korábban a volt elnökkel egy bizottság létrehozásáról.
Alig várom, hogy Amerikát szolgáljam, ha a lehetőség adódik
– írta a Tesla vezetője csütörtökön az X-en. Hozzátette, hogy sem a fizetés, sem a cím, sem az elismerés nem érdekli.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a politikusok korábban is állítottak fel különböző hatékonysági bizottságokat: Ronald Reagan republikánus elnök 1981–1989-es ciklusa alatt hasonló testületet hozott létre Grace Commission néven. Everett Kelley, a mintegy 750 ezer szövetségi dolgozót képviselő szakszervezet, az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetségének elnöke
azzal vádolta Trumpot és Muskot, hogy ki akarják zsigerelni a közszolgálati érdekképviseletet.
„Nincs ebben semmi hatékony” – mondta Kelley a Reutersnek.
A hírügynökség kérdésére, hogy Musk vezeti-e a javasolt kormányhatékonysági testületet, Paulson azt mondta, hogy „nagyszerű, hogy szövetségese lehet. Ő egy nagyszerű üzletember, és szerintem a kormány sokkal-sokkal hatékonyabbá válhatna.”
Korábban a Világgazdaság megírta, hogy a Big Tech tart Donald Trumptól, ellenben a Little Tech szereti a volt elnököt. Úgy tűnik, hogy a republikánusok térnyerése a hagyományosan demokrata Szilícium-völgyben immár politikai szakadékká szélesedő törésvonalat hozott létre. Olyan nyilatkozatháború alakult ki, ami a korábbi elnökválasztási kampányokban nem volt jellemző a Szilícium-völgyben.
Donald Trump táborát Elon Musk vezeti, míg Kamala Harris demokrata elnökjelöl legfőbb technológiai kortese a Box felhőalapú vállalat vezérigazgatója, Aaron Levie.
A zöldtechnológiai befektetők, akik korábban csodálták Muskot, most árulónak nevezik őt,
amiért Trump mellé állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.