A világ legköltségesebb fegyverprogramjának, az F-35-ösnek valamennyi változata hat éve nem teljesíti a minimális harckészültségi szintet – állapította meg a kongresszus megfigyelőszerve.
Ez annak ellenére van így, hogy az amerikai hadsereg, a haditengerészet és a tengerészgyalogság ebben az időszakban mintegy 12 milliárd dollárt költött erre a projektre – derült ki a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (GAO) hétfőn közzétett összesítéséből.
Ez azt jelenti, hogy kongresszus által a légierő üzemeltetésére és karbantartására elkülönített 57,2 milliárdnak a 21 százalékát csak a Lockheed Martin „szupervadászaira” szórták el.
A kongresszus által megbízott értékelés szerint a három szolgálat F-35-ösei nem érték el a „misszióra alkalmas arányokat az általunk vizsgált évek egyikében sem”, a 2017. október 1. és 2023. szeptember 30. közötti időszakban.
A GAO a vizsgálata során az Egyesült Államok teljes légierejét ellenőrizte, ennek eredményeként pedig kiderült, hogy a vadászképek messze a legköltségesebb és egyben legkevésbé kihasznált eszközök az ország haderejében.
A harckészültségi szint, amely azt jelöli meg, hogy egy hadigépezet mennyire „bevethető”, például
A most kiadott értékelés nem ad meg konkrét számokat, azonban a Bloomberg értesülései szerint a hadsereg vadászgépeinek 90 százaléka, míg a tengerészgyalogság és a haditengerészet esetében a gépek 85 százaléka nem éri el az elvárt harckészültségi szintet.
Az F-35-ösök gyenge bevetésre képes aránya részben a raktár- és szervezeti karbantartással kapcsolatos kihívásoknak tudható be
– állapította meg a vizsgálóbizottság, amely kiemelt célnak nevezte meg az ellátási láncok megerősítését, valamint a gyakoribb és szigorúbb ellenőrzéseket.
Engedélyezték az F-35-ös lopakodó vadászrepülőgépek eladását Romániának
Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön találkozott román kollégájával, Luminita Odobescuval, és megköszönte Bukarestnek, hogy Patriot rakétavédelmi rendszert adott át Ukrajnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.