Javában zajlik Dohában a tűzszüneti és túsztárgyalás Izrael és a Hamász között, melyet az amerikai hírszerzés, a CIA igazgatója vezet. William Burns mellett a Moszad főnöke, David Barnea és Mohammed Al-Thani katari miniszterelnök áll a tárgyalások élén, amelyen végre tényleges megállapodás születhet Izrael és a vezetőjét vesztett Hamász között. A napokban tető alá hozhatnak egy újabb, közel egy hónapos tűzszünetet, és végre néhány túsz is hazatérhet családjához.
Barnea beszámolója szerint a tárgyalások egyértelműen a megállapodás felé tendálnak. A The Jerusalem Postnak megerősítette az Axiom hírportál, hogy
Augusztusig bezárólag a tárgyalások egy háromlépcsős megoldást próbáltak elfogadtatni, amely 32 túsz szabadon engedését eredményezte volna egy hathetes tűzszünetért cserébe. A fennmaradó 69 túszt a második és harmadik fázis alatt engedték volna szabadon. Augusztus végén az vetett véget a tárgyalási folyamatnak, hogy a Hamász kivégzett hat túszt, köztük Hirsch Goldberg-Polint, egy izraeli-amerikai állampolgárt. Akkor az Egyesült Államok vezetése a hetekben meghalt Jahja Szinvárt tette felelőssé. Végezetül pedig az ő halála miatt ült vissza a tárgyalóasztalhoz a Hamász.
Jahja Szinvár halála után a Hamász főparancsnok nélkül maradt, és bár van megbízott vezető, a végleges kinevezés még várat magára. A Hamász következő vezetőjének személye nem egyértelmű: Szivár halála után a Hamász külföldön élő vezetője, Khaled Mesal lett a megbízott főnök, akit Izrael már 1997-ben megpróbált megölni, de akkor Jordánia királya megmentette az életét. A másik jelölt egy magas rangú Hamász-tisztviselő, Halíl al-Hajja, aki Katarban tartózkodik, és vezette a Hamász tárgyalóit a Gázában zajló közvetett fegyverszüneti tárgyalásokon Izraellel. Ő Irán és a régióban lévő szövetségeseinek kedvence, Mesal kapcsolatai Iránnal azonban feszültek.
Egy vezető izraeli tisztviselő megerősítette a helyi Ynetnek, hogy hosszabb tűzszünetről tárgyalnak a Hezbollahhal. A forrás szerint
60 napos fegyvernyugvás van terítéken, ezalatt a Hezbollahnak vissza kellene vonulnia az izraeli határtól.
A megállapodás továbbá tartalmaz egy nemzetközi felügyeleti rendszert is a jogsértésekről szóló jelentések ellenőrzésére és kezelésére. Izrael fenntartja magának a jogot, hogy katonai lépéseket tegyen, ha a libanoni hadsereg vagy az ENSZ-képviselők nem foglalkoznak a jogsértésekkel. Végül a megállapodás a Hezbollah újrafegyverzésének megakadályozását célozza, megtiltva különféle fegyverek Libanonba szállítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.