Az Egyesült Államok történelmi jelentőségű döntés előtt áll, amely a világpolitikát alapjaiban határozza meg az elkövetkező évekre. November 5-én, kedden várhatóan több mint 160 millió választópolgár adja le szavazatát az amerikai elnökválasztás során.
A megmérettetésen a republikánus Donald Trump korábbi elnök, valamint a demokrata Kamala Harris indult. Ha utóbbi nyer, ő lehet nem csak az első női alelnök, de az első női elnöke is az Egyesült Államoknak. A tét nem csupán a világ legnagyobb gazdaságának és katonai szuperhatalmának vezetése és jövőbeli iránya: az eredménynek szeizmikus hatásai lesznek az egész világon, az ukrajnai és közel-keleti háborúktól kezdve a Kínával való növekvő feszültségig és kereskedelmi rivalizálásig.
A 2024-es verseny az egyik legdrámaibb az amerikai elnökválasztások történetében.
Nyáron a szenilitásra erősen hajlamos Joe Biden elnök katasztrofálisan szerepelt a Trump elleni televíziós vitán, ami végül oda vezetett, hogy alig több mint három hónappal a voksolás előtt visszalépni kényszerült. A jelöltséget Kamala Harris vette át. A republikánusoknál sem volt nyugodt a kampány, Donald Trump csak hajszál híján úszott meg egy merényletkísérletet, amelyet nem sokkal később követett egy másik is.
A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a két jelölt fej-fej mellett áll. Ha a voksoláskor szoros eredmény jön ki, borítékolható, hogy az elnökválasztást követő napokban-hetekben mindkét fél kegyetlen jogi csatát folytat majd a számára kedvező eredményért.
Minden amerikai választópolgár leadhatja szavazatát az elnökválasztásig, de az eredményt nem az dönti el, hogy ki nyeri el a legtöbb támogatót országszerte. Ehelyett Amerika mind az 50 államában és Washington D.C.-ben saját versenyt rendeznek.
Az állami szintű szavazások eredményei bekerülnek az „elektori kollégiumnak” nevezett országos rendszerbe – itt dől el a végeredmény.
Minden államnak meghatározott számú elektori kollégiumi szavazata van, és néhány kivételtől eltekintve az a jelölt, aki az egyes államokban a szavazatok többségét megszerzi, megkapja az adott állam összes elektori kollégiumi szavazatát. Tehát ha például Trump nyeri a legtöbb szavazatot Pennsylvaniában, akkor megkapja az állam mind a 19 elektori kollégiumi szavazatát. Összesen 538 elektori kollégium szavazat van. Azt a jelöltet választják elnökké, aki ezeknek a szavazatoknak a többségét - 270-et, vagy annál többet – megszerezi.
Az Egyesült Államokban a legtöbb államban egyértelmű, hogy a republikánus vagy a demokrata jelöltet részesítik előnyben – ez viszonylag ritkán változik. Van viszont hét állam, amely ingadozik a két nagy párt között, ezeket nevezik „swing state”-nek, ingadozó, vagy csatatérállamnak. Ezeknek az államoknak a megnyerése kulcsfontosságú az elnökválasztás szempontjából.
Röviden megfogalmazva: egyhamar biztos nem. 2020-ban több napba telt, mire a fő hírmédiumok Bident hozták ki győztesnek az exit pollok után – de ez persze még messze nem a hivatalos végeredmény. A Trump-csapat jogi kifogásai hetekig folytatódtak. A legvitatottabb választást 2000-ben rendezték, a voksolást követően a patthelyzet egy hónapig tartott, a vita azon ment, hogy ki nyerte Florida államot. Végül a Legfelsőbb Bíróság végül George W. Bush javára döntött.
Amerika egy kiterjedt ország, furcsa választási térképpel és rendszerrel. Az első „eredmény”, amely a média figyelmét felkelti, igazából nem is számít. A Csendes-óceán nyugati részén fekvő trópusi szigeti terület,
Guam ugyanis nem is vehet részt a választásokon, mert hivatalosan nem amerikai állam.
Ugyanakkor 1980 óta minden választáson közvélemény-kutatást, mondjuk úgy, hogy nem hivatalos választást rendeznek, hogy kifejezzék preferenciáikat. Ennek eredményét elküldik a Kongresszusnak. Mindez azért fontos, mert a legtöbb esetben (Trump 2016-os győzelme az egyik kivétel) a guami eredmény megegyezett a végső országos győztessel. A terület időzónája 15 órával előzi meg az amerikai szárazföld időzónáit, a „kockás papíros” szavazást a végeredmény korai előrejelzéseként fogják interpretálni – írja a Politico.
Az államokon belül az egyes megyék eredményeit azután hirdetik ki, ahogy azokat a szavazóhelyiségek lezárását követő órákban megszámolják. A legfontosabb előrejelző körzetek és megyék közé tartozik a wisconsini Door megye és a pennsylvaniai Northampton megye, mindkettőre jellemző, hogy az ottani végeredmény hagyományosan megegyezik a végső eredménnyel.
Érdekes szerepet játszanak a folyamatban a tévécsatornák, illetve az Associated Press hírügynökség. A média versenyez a győztesek kihirdetésében – ez persze távolról sem hivatalos eredmény -, az egyes államokban akkor nevezik meg a győzteseket, amikor úgy ítélik meg, hogy elegendő eredményt kaptak a választási körzetekből. Aztán amikor már biztosak benne, a médiahálózatok végül az összesített győztest is megnevezik. Mivel
óriási reputációs kockázatot jelent, ha tévednek – és ha a verseny olyan szoros lesz, mint amilyet a felmérések előre jeleznek –, eltarthat egy darabig, amíg bárki elég bátor lesz ahhoz, hogy kimondja a győztest.
Természetesen. Ebben az időszakban a média szinte megszállottja a polloknak, hihetetlen mennyiségű adat jelenik meg a cikkekben. Ugyanakkor célszerű tisztában lenni azzal, hogy a közvélemény-kutatók előrejelzései a közelmúltbeli amerikai elnökválasztásokon nem bizonyultak túl megbízhatónak.
Ahogy a világ más részein, az Egyesült Államokban is
a közvélemény-kutatók hagyományosan alábecsülik a jobboldali pártok, az USA esetében a republikánusok támogatottságát.
Ez azt jelentette, hogy Trump 2016-os győzelme Hillary Clintonnal szemben hatalmas sokk volt a politikai szereplők számára. A közvélemény-kutatók persze megpróbálták kiigazítani módszereiket, de 2020-ban még mindig alulbecsülték Trumpot.
Nyilvánvalóan fennáll a túlkompenzáció veszélye is. Az amerikai közbeszédben számos olyan vélemény jelent meg, amely szerint a kutatók alulbecsülik Harris támogatását. E vélemények szerint a kutatók a lebőgés veszélye miatt kerülik a kockázatot, igyekeznek a döntetlen, a nagyon kis különbség köré csoportosítani eredményeiket.
Egy elmélet szerint létezik egy csoport „félénk Harris-támogató”, akik nem szívesen fedik fel preferenciájukat a felmérésekben. Az elmélet szerint ezek a hagyományos republikánusok, akik nem kedvelik Trumpot, és korábban Nikki Haley-t támogatták, aki márciusban kiszállt az elnökjelöltségből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.