Ukrajna háborújának támogatói offenzívába lendültek a kommunikációban az elmúlt napokban, miután a háború befejezését sürgető Donald Trump nyerte a keddi amerikai elnökválasztást. A sorhoz vasárnap felzárkózott Sir Tony Radakin tengernagy, a brit fegyveres erők vezérkari főnöke.
A tengernagy a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának adott interjút – jelenti Kertész Róbert, az MTI tudósítója –, és elmondta: brit adatok szerint októberben naponta átlag több mint 1500 orosz katona halt meg vagy szenvedett sérüléseket az ukrajnai hadszíntéren. Ekkora véráldozattal is csak
apró területi nyereségeket
sikerült elérniük – tette hozzá.
A brit kormány úgy becsli, a háborúban elesett vagy megsebesült orosz katonák száma a 700 ezret közelíti – idézte Radakint a BBC híroldala.
Radakin azt nem tagadta, hogy az oroszok elértek területi nyereségeket, ami nyomást gyakorol az ukránokra, akiknek emiatt egyre több katonát kell a frontra küldeniük, és meg kell küzdeniük az energiastruktúrát pusztító orosz nagy hatótávolságú rakéták okozta morálromlással is. (A Magyar Nemzet, a V4NA hírügynökségre hivatkozva, arról írt: az ukrán frontvonalon a morál jelentősen gyengült, és ha a helyzet nem változik, a hadsereg körülbelül hat hónap múlva szembesülhet a katonák és a fegyverek drámai hiányával.)
Ugyanakkor hangsúlyozta: Oroszország kénytelen a közkiadások több mint 40 százalékát védelmi és biztonsági ráfordításokra költeni, többet, mint az egészségügyre és az oktatásra együttesen, és ez súlyos forráselvonást jelent.
A felvetésre, hogy Donald Trump környezetében elhangzik, Ukrajnának területi engedményeket kellene tennie a béke érdekében, Radakin azt mondta: nem kommentálja, de a brit álláspont mindig az volt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az ukrán nép feladata dönteni Ukrajna jövőjéről.
Hozzátette: rendkívül fontos, hogy az Egyesült Államok a világ legerősebb katonai és gazdasági hatalmaként megőrizze a NATO-ban betöltött eddigi szerepét. Kiemelte: 2014 óta a NATO több mint 600 milliárd dollárral növelte kiadásait, és ehhez több mint 400 milliárd dollárt az európai NATO-tagországok adtak.
Mint a Világgazdaság beszámolt róla: az Európai Politikai Közösség és az Európai Tanács csúcstalálkozóját Budapesten napokkal az amerikai választások után Zelenszkij sem hagyta ki. Arról beszélt: folytatni kell a háborút.
Az Európai Tanács pénteken arról döntött: évekkel meghosszabbítja Ukrajna katonai támogatását.
Ezt követően Kijevbe utazott Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, és ott ígéretet tett: az EU nem hátrál ki Ukrajna háborúja mögül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.